Barış Kerim Cesur ile Fotoğrafçılık

baris kerim cesur

Röportaj: Ceren Değirmenci

Gece vakti İstanbul'un sokaklarında çektiği fotoğraflarla dikkat çeken Barış Kerim Cesur, aynı zamanda Türkiye Fotoğrafçılar ve Gezi Kulübü’nün de kurucu üyelerinden biri. Kendisi Sanatonline'a bir zamanlar gönül verdiği tiyatroyu ve tutkunu olduğu fotoğrafçılığı anlattı.

Sanata ilk olarak tiyatro ile başlamışsınız. Hem amatör hem de profesyonel oyunculuk geçmişiniz var. Ailenizde oyunculuk ile ilgilenen kimse var mıdır? Artık bu alanda icraatte bulunmamanızın özel bir nedeni var mıdır?

Ortaokuldayken, okulumuza tiyatro grupları gelirdi. Bütün çocuklarda olduğu kadar bende de biraz delilik vardı. Her oyuna gider, her oyunda da sahneye çıkar ve hem beni yönlendirmeleriyle hem de kendi kafama göre oynardım.

Ortaokuldan itibaren amatör olarak tiyatro kurslarına başladım. Bir süre sonra özel tiyatroların birinde ramazan şenliklerinde rol aldım. Sonradan devlet tiyatrosu eski rejisörü Zafer Kayaokay’dan eğitim aldım ve tiyatro hayatımı noktaladım. Buna karar vermemin nedeni tiyatroyu günümüzde bisiklete benzetmemdir. Ne ileri, ne de geridir. Senin çevirdiğin pedala bağlıdır. Hem bu sebepten hem de yorulduğumdan tiyatro hayatımı bitirdim.

Ailemde ise kimse tiyatro gibi sanat dallarına ilgi göstermedi. Bir tek babam ahşap gemiler, maket arabalar ve uçaklar yapar.

baris kerim cesur

Fotoğrafçılığa nasıl yöneldiniz?

Altı seneyi aşkındır fotoğraf çekiyorum. Lise yıllarımla birlikte sağdan soldan bulduğum compac ve SLR makinelerle çekimler yaparak fotoğrafçı gözümü geliştirdim. Tabi biraz oyunculuktan da gelen bir birikimle birleşince samanlık seyran oldu bende. Sonuçta insan gözlemliyorum ve bu gözlemin fotoğrafı çeken kişiye çok katkısı olur.

Bu düşünceyle üniversitede radyo ve televizyon programcılığı bölümünü tercih ettim ve eğitimim esnasında sinema ve fotoğraf tarihi gördüm. Ardından staj yaparak ve fotoğraf çekerek, fotoğraf bilgimi geliştirdim. Okuldan sonra ise İFSAK ve İSMEK’te temel fotoğraf eğitimleri gördüm ve bu alanda oldukça ilerleme kaydettim.

baris kerim cesur

Özellikle gece sokaklarda, içinde su yansıması görüntüleri bulunan birçok fotoğraf çekmişsiniz ve bloğunuzda bu karelere de yer vermişsiniz. Gece fotoğrafçılığına yönelmenizin özel bir nedeni var mıdır?

İstanbul 7/24 akan bir şehir ve gecesiyle gündüzüyle hem fotoğrafçıya hem de seyirciye ayrı bir güzellik sunuyor. Bir fotoğrafçı gözünden söylemek gerekirse, İstanbul’un gündüzü şekerliyse gecesi tuzlu oluyor. Bu yüzden ben de gece hayatını ve gündüz hayatını izleyici ile buluşturuyor ve fotoğraf dilimi, çektiğim fotoğraflarla konuşturuyorum.

Türkiye Fotoğrafçılar ve Gezi Kulübü’nden (TFGK) bahseder misiniz? Nasıl ortaya çıktı? Kimlere yönelik ve hedefleri neler?

2015 yılında kurduğumuz ve benim hala daha kurucu başkanlığını yürüttüğüm TFGK, İstanbul başta olmak üzere Balıkesir ve Ankara’da küçük de olsa ücretsiz etkinlerini sürdürüyor. Her hafta sonu fotoğrafçı ve fotoğraf sanatçısı hocalarımızla ve arkadaşlarımızla beraber fotoğraf gösterileri ve sunumları gerçekleştirip, yeni nesil fotoğrafçıları başta olmak üzere usta hocalarla bir araya gelip, onları fotoğrafa yeni başlayan ya da başlayacak arkadaşlarla tanıştırıyor bir araya getiriyoruz. Aynı zamanda kendilerinin kişisel gelişimleri için faydalı olmaya çalışıyoruz. İlkbahardan başlayarak sonbahara kadar markalarla ve üniversite fotoğraf kulüpleriyle geziler düzenleyip sokak fotoğrafçılığı üzerine eğitimler veriyoruz.

baris kerim cesur

Sokak fotoğrafçılığına yeni başlayanlara önerileriniz neler olurdu?

Fotoğrafı çekmek için ilk önce hayatı çözmek gerekli diye düşünüyorum, çünkü fotoğraf bireysellik gerektiren bir sanat dalıdır. Herhangi bir kanunu olmayan ve koşulu olmayan bir iştir. Bu sebeple de kişinin ilk önce kendini sorgulaması ve çözmesi gerekir, görüyor veya görmüyor muyum diye. Bu anlaşıldığı zaman fotoğrafı çeken kişi başarılı olur ya da olmaz diye düşünüyorum. Yine aynı şekilde kitap, dergi ve gazete okuyarak kendilerini ve kişisel gelişimlerini tamamlayabilirler.

Yakın gelecekte ne gibi hedefleriniz ve projeleriniz vardır? Paylaşmak ister miydiniz?

Fotoğraf olarak hedeflerim arasında küratör olup fotoğraf ustalığı yolunda ilerlemek istiyorum. Oyunculuk alanında ise sinema, dizi ve reklam alanında başarılı işlere imza atmak istiyorum. Bunun dışında da yine yönetmenlik ve yapımcılık alanında nasip olursa koltuğun başına oturmak niyetindeyim, ama bunlar için de daha çok çalışmak gerekli diye düşünüyorum.

Barış Kerim Cesur, 24 Nisan'da Bursa İnegöl İFSAD Fotoğraf Söyleşisi'nde, 25 Nisan'da Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi'nde ve 27 Nisan'da Eskişehir Fotoğraf Sanatı Derneği'de yer alacak.

TAKVİMİ GÖR

Konser, Sergi, Sahne Şovu, Tiyatro... Nerede? Ne Zaman? Şehirde Ne Varsa Hepsi Burada !

SanatOnline.Net e-posta aboneliği

Sanatsal etkinliklerden haberdar olmak ve sanat haberlerini almak için e-posta hesabınızı bırakabilirsiniz.