Devr-i İstanbul Sergisi Üzerine Küratörü Mine Küçük ile Söyleşi

gul derman

Röportaj: İpek Yeğinsü

İMOGA Art Space’te 6 Ocak’ta açılacak ve 24 Ocak’a kadar devam edecek “Devr-i İstanbul” sergisi, İstanbul Grafik Sanatlar Müzesi'nin, Süleyman Saim Tekcan’ın çabalarıyla 70'lerde kurulan baskı resim atölyelerine kadar giden tarihçesinde atölyelerde ve müzede eser üretmiş 22 sanatçıyı bir araya getiriyor. Devrim Erbil, Serpil Yeter, Gül Derman, Filiz Başaran, Oğuzhan Ateş, Mehmet Pesen, Semih Balcıoğlu, Avis Allman, Ali Alamaslı, Sevgi Dizlek, Serkan Dikici, Ecehan Toprak Arık, Eda Tekcan, Ruth Brener, Ümit Doğan, Yavuz Saraçoğlu, Hanefi Yeter, Mustafa Pilevneli, Behiç Ak, Serra Sarıca ve Cengiz Bektaş’ın İstanbul konulu baskı resimlerinin görülebileceği sergiyi, küratörü Mine Küçük ile konuştuk.

hanefi yeter

Sergi fikri nasıl oluştu?

1970’li yıllarda Süleyman Saim Tekcan önderliğinde kurulan baskı resim atölyelerinden İstanbul Grafik Sanatlar Müzesi’ne uzanan sürede hem atölyelerde hem de müzede çalışan sanatçılar İstanbul ile ilgili baskı resim çalışmaları da yapmışlar. Daha önce müzenin arşivinde başka bir proje ile ilgili araştırma yaparken İstanbul konulu çalışmalar dikkatimi çekti. Böylesine zengin bir seçkiyi izleyicilerle paylaşmak istedim. Eda (Tekcan) ile konuştuğumda o da bu sergi fikri için heyecanlandı ve en kısa zamanda bu seçkiyi izleyici ile buluşturmak için plan yaptık.

Serginin adı ilgimi çekti. Adı neden Devr-i İstanbul?

Sanatçılar adeta İstanbul’u altını üstüne getirip, eserlerine şehrin artık simgesi haline gelen Kız Kulesi, Galata Kulesi gibi yerlerin yanı sıra Kurbağalıdere gibi umulmadık yerleri de aktarmışlar.

mehmet pesen

Sergilerinde farklı dokunuşlar yapmayı seviyorsun. Örneğin yine IMOGA Art Space’te gerçekleşen “IMOGA!nın Ölümsüz İzleri” adlı serginde İstanbul Grafik Sanatlar Müzesi’ni ve baskı resim tarihini anlatan, en az sergi kadar değerli bir kitap yayınlamıştınız. Bu sergi için de farklı bir dokunuş var mı?

Evet var. Bu sergi için de sanatçılarımızın eserlerinin konu edindiği noktalar üzerinden alternatif bir İstanbul haritası hazırladık. Her gün yeniden keşfedilecek kadar değer barındıran şehrimize farklı bir bakış açısı sunduk. Sergi adeta bir şehir turu gibi oldu.

Sergiye konu olan semtler ve yapılardan örnekler verir misin?

Haliç, Haydarpaşa Garı, Tarihi Yarımada, Kılıç Ali Paşa Camii, Kapalıçarşı, Sahaflar Çarşısı, Kurbağalıdere, Ayasofya, Rüstem Paşa Camii, Galata Kulesi, Anadolu Hisarı, Beyoğlu, Boğaz Köprüsü, Kız Kulesi, Galata Köprüsü, Fenerbahçe, Üsküdar ve Kuzguncuk’u örnek olarak verebilirim. Kısacası izleyicilerimiz, sergideki eserler üzerinden kapsamlı bir İstanbul turu yapacaklar.

Görsel 1: Gül Derman
Görsel 2: Hanefi Yeter
Görsel 3: Mehmet Pesen

TAKVİMİ GÖR

Konser, Sergi, Sahne Şovu, Tiyatro... Nerede? Ne Zaman? Şehirde Ne Varsa Hepsi Burada !

SanatOnline.Net e-posta aboneliği

Sanatsal etkinliklerden haberdar olmak ve sanat haberlerini almak için e-posta hesabınızı bırakabilirsiniz.