Erkut Terliksiz ‘Phantasmagoria’

erkut terliksiz

x-ist, 14-17 Eylül tarihleri arasında gerçekleşecek olan Contemporary Istanbul’da her yıl olduğu gibi ana standın yanı sıra özel proje alanında solo sergi sunumuna yer veriyor. Bu yıl, Erkut Terliksiz’e ayrılan özel proje alanında “Phantasmagoria” başlıklı sergi izleyiciyle buluşuyor. 

‘Phantasmagoria’ 1800’lü yılların sonunda Almanya’da ve ardından Avrupa’da yaygınlaşan, yarı-transparan sahneler, sis, korkutucu efekt kullanımlarının yer aldığı tiyatro türü olarakta biliniyor. 20. ve 21. yüzyılda da film, animasyon ve oyunlarda işlenen kavram, Erkut Terliksiz’in renkli anlatımın ardına sakladığı bilinçaltı ve hayalgücünün korkutucu yaratıklarıyla yarattığı eserleri, ilk kez Contemporary Istanbul’da izleyiciyle buluşuyor.

Gerçekte var olmayan ya da varlığı kanıtlanmamış soyut kavramların, zebanilerin, hayaletlerin, canavarların ve şeytan gibi tüm korku veren varlıkların hatta korkuyu besleyen tüm inanç, efsane ve mitlerin yansıması olarak bilinen ‘Phantasmagoria (fantasmagorya)’ kavramının üzerine giden Erkut Terliksiz, hayal gücünün kapılarını bilinçaltının sonsuzluğuna açıyor.

Korku hissini besleyerek dahi olsa insan beyninin yaratabileceklerinin çeşitliliği ve çok boyutluluğu üzerine bir deneyim sunan sanatçı; “Bu tip gerçekmiş gibi görünen aslında soyut olan unsurları resmimde kullanırken, Dante’nin ‘İlahi Komedyası’ndan etkilendim. Dante’nin ‘İlahi Komedyası’ndaki dini göndermelerini fantazmagoryadaki illüzyonlar gibi görerek, aslında insanlara empoze edilen bu illüzyonların karşılıklarının gerçek dünyada var olduğunu; kişinin kıyameti, cehennemi ve yeniden doğuşunu yine bu dünyada yaşadığını vurguladım. Bu sebeple çalışmalarımı kıyamet, cehennem ve yeniden doğuş gibi 3 yaklaşım altında topayarak, doğaüstü illüzyonlara yöneldiğim bu sergide, izleyicinin inançları, belleği, geçmişi ve hayalgücüne göre yorumlamasıyla göstereceği değişkenliği deneyimleyen çalışmalar üzerine yoğunlaştım.” 

Yazar Hakkında

avatar
Müzik, Sinema, Tiyatro, Güncel Sanat, Kitap ve Keşif ana başlıkları altında okuyucular, güncel kültür sanat haberlerini takip ederken, yapılan röportajları keyifle okuyor...

TAKVİMİ GÖR

Konser, Sergi, Sahne Şovu, Tiyatro... Nerede? Ne Zaman? Şehirde Ne Varsa Hepsi Burada !

SanatOnline.Net e-posta aboneliği

Sanatsal etkinliklerden haberdar olmak ve sanat haberlerini almak için e-posta hesabınızı bırakabilirsiniz.