Londra Frieze Haftası’ndan Günce

frieze haftasi

Yazar: Seçil Erel

Londra’da ardı arkası kesilmeyen ve haftalara yayılmış etkinlikleri takip etmek efor istiyor. Eylül ayının gelmesiyle başlayıp, Frieze London ile ivme alan bir ortam var. Frieze kapsamında, Frieze Masters, Frieze Sculpture’un yanı sıra düzenlenen birçok fuar, müze ve galeri sergileri, müzayedeler, konuşmalar, atölye ziyaretleri, şehrin yönlerine, bölgelerine göre ayrılmış günlük turlar, event ve partilerle dolu bir hafta. Bunların içinde kaybolmamak için odaklanarak hareket etmek ya da kendini akışa bırakmak gerekiyor. Ne aradığınıza ve nasıl hissettiğinize de bağlı olarak…

Doğu Londra şu dönemde çoğunlukla sanatçı ve tasarımcıların bulunduğu rahat bir bölge. Pazartesi günü kamptan yeni dönmüş bir halde mahalleden çok uzaklaşmamayı tercih etmek için onlarcası arasından iki etkinlik seçtim.

frieze london

Wyner Street, Modern Art‘ta açılan Jacqueline Humphries sergisi ile başladım. Sanatçının işleri, ekranlar ve teknolojiden giderek daha fazla etkilenen görsel bir kültürde çağdaş soyut resim hakkında eleştirel sorularla soruyordu. Daracık ve eski antrepoların bulunduğu sokaktan, geniş galeri mekanına girmek açılışın kalabalığına rağmen, sanatçının büyük boyutlu işerinin sunumu ile karşılaşmak gerçekten ilham vericiydi.

Oradan Flowers Galerinin Shoreditch’teki mekanında sanatçı John Loker’ın yayınlanan kitabı için düzenlenen etkinliğe geçtim. ‘Horizons, Zones and Outer Landscapes’ başlığı ile Ben Lewis’in kaleme aldığı kitap, Elephant Magazine tarafından sanatçının 80. yaş gününe denk getirilen retrospektifleriyle yayınlanmış. Harika iş birliktelikleri ve harika sonuç.

frieze london

Haftanın ikinci günü, Londra’da bilinen ve çok sevilen Fatoş Üstek’in direktörü olduğu, David Roberts Art Foundation’ın 11. yılında düzenlediği performans akşamında Kentish Town O2 Forum’da, sanatçılar Fiona Banner aka The Vanity Press, Martin Creed, Charismatic Megafauna, Das Hund, Bob Kil, Stacy Makishi, Grace Schwindt, Alma Söderberg and Tate n Lyle izleyiciyle buluşması heyecan vericiydi.

Çarşamba günü ön gösterim ile başlayan Frieze’den bahsetmeye başlamadan önce birkaç sergiden daha bahsetmek iyi olur sanırım.

White Cube Galeri Bermonsey’de Anselm Kiefer ‘life is a parachute voyage and not what you’d like to think it is’ isimli yerleştirmesiye aynı mekandaki Doris Salcedo’nun paradoksal yerleştirmeleri hafıza, yas tutma deneyiminin şiddet, meşruluk ile olan ilişkisine odaklanmış. Galerinin Mason’s Yard’daki mekanında Julie Mehretu ‘Sextant’ büyük boyutlu jestlerle dolu soyut resim ve baskıları sergileniyor. İşlerini de kendisini de çok seviyorum.

frieze london

Blain Southern’de, Sean Scully’nin ‘Uninsideout’u yine ilham verici sergilerdendi.

Bu süreçte gördüğüm bu sergiler bana dünyanın içinden geçtiği süreçte tüm sosyoekonomik ve politik durumlar karşısında, sanatın, resmin ve hatta soyut resim gücünün ne kadar önemli olduğunu bir kere daha gösterir nitelikte.

Fuarın açılışından sonra daha sakin bir ortamda işleri görmek ve iletişim kurmak açısından büyük zevk oldu.

Frieze’de damakta büyük zevk bırakan onlarca iş içinden seçim yapmak çok zor olsa da kısa bir liste çıkarmaya çalıştım.

Frieze Art Fair; Toby Ziegler, Galerie Max Hetzler; Gabriel Hartley, Seventeen Gallery; Ouyang Chun, Shangh Art; Keltie Ferris, Galerie Karin Guenther& Kadel Willborn; Kevin Harman, Ingleby Gallery; Shin Sung Hy, Gallery Hyundai; Athena Papadopoulos, EMA; Nicole Wermers, Tanya Bonakdar Gallery; Tomas Saraceno, Tanya Bonakdar Gallery; Christina Quarles, Pilar Corrias; Giorgo Griffa, Galeria Lorcan O’neill Roma; Cecily Brown, Thomas Dane Gallery; Frieze Masters; Amulet of Thoth wearing Jackal Headed Slippers, Ariadne Gallery; Man Ray, Gagosian Gallery; Francois Morales, Kammel Mennour; Kwon Young-Woo, Tina Kim Gallery; Chung Sang-Hwa, Gallery Hyundai; Sam Gilliam, Mnuchin Gallery; MINImonument, Luxemburg&Dayan; Frenk Auerbach, Hauser Wirth; Frieze Sculpture; Sean Scully, Blain Southern Gallery; Tim Etchells, Vitrine; Rachel Feinstein, Gagosian Gallery; Simon Periton, Sadie Coles HQ; Haroon Gunn- Salie, Goodman Gallery

frieze london

Frieze’in ana mekanında İpek Duben’in işlerini Pi ArtWorks ile Masters’da ise Semiha Berksoy’u Galerist ile görmek büyük mutluluk verdi. Bu kocaman piyasanın içinde birşeyleri yoluna koymak için yıllarca uğraşan insanların emeklerinin karşılığın alabilmesi sevindirici.

Bununla beraber Erdoğan Zümrütoğlu’nun Mayfair’daki JD Malat Galerideki sergisini de atlamamak gerekir.

Ayrıca müzayedelerden bahsetmek gerekir, özellikle Banksy’den…

Şimdilik bu kadar… herkes işinin başına, biraz atölyeye dönüş… ama ilk durak, 10 Ekim’de Tate Modern’deki Anni Albers’ı gösterimi, heyecanla bekliyorum

Yazar Hakkında

avatar
Müzik, Sinema, Tiyatro, Güncel Sanat, Kitap ve Keşif ana başlıkları altında okuyucular, güncel kültür sanat haberlerini takip ederken, yapılan röportajları keyifle okuyor...

TAKVİMİ GÖR

Konser, Sergi, Sahne Şovu, Tiyatro... Nerede? Ne Zaman? Şehirde Ne Varsa Hepsi Burada !

SanatOnline.Net e-posta aboneliği

Sanatsal etkinliklerden haberdar olmak ve sanat haberlerini almak için e-posta hesabınızı bırakabilirsiniz.