Geleceğin Muhteşem Müzesi: Future Past

gunes terkol kahkaha

Future Past
12 Eylül - 1 Ekim 2017
Ural Tarih ve Arkeoloji Müzesi

Küratörler: Anastasiia Piletckaia, Özgenur Geris
Sanatçılar: Emirhan Eren, Eda Aslan, Elçin Ekinci, Ekin Saçlıoğlu, Sami Aslan, Güneş Terkol, Gökçen Dilek Acay, Merve Kılıçer

Ural Tarih ve Arkeoloji Müzesi (Yekaterinburg, Rusya), 4. Ural Endüstri Çağdaş Sanat Bienali'nin resmi Paralel Program Projesi olan "Future Past"ı duyurmanın mutluluğunu yaşıyor. Çağdaş sanat sergisi, müzenin daimi sergi alanına entegre edilecek ve Yekaterinburg'daki Lenina Caddesi'nde 12 Eylül - 1 Ekim 2017 tarihleri arasında yer alacak.

Psuedo documentary, bilimin argümanlarını kullanıp kendini bilimsel olgu olarak sunar. Ancak bilimsel çalışmaların gerektirdiği materyal, metot, doğrulanabilirlik gibi özellikleri taşımaz. Bu kavram genellikle çelişkili eleştirilere yönelik aşırı tepki ve kişiselleştirmeler, destekleyici verilerin abartılması gibi konular üzerinde durur.

emirhan eren untitled4. Ural Bienali ise yeni okuryazarlık kavramını ortaya koyarak, ortalıkta gezen cehaleti sorgular. Sanat da bilim gibi bir “nesne”ye sahiptir ve onu kendi metotları içinde inceler. Tabi bilim “nesne”sini açıklarken, sanat yorumlar. Sanat olgusuna baktığımız zaman hep yüksek zümreye hizmet etmiştir ve onun beğenileri etrafında şekillenmiştir. Ekonomik olarak alt zümrede olan kişiler ise “gerçek sanat eserleri”nin kopyasını almışlardır. Günümüz sanatçıları da bir nevi yeni sanat tarihi okuması yapmakta ve sanat tarihinde yer almış eserlerin kopyasını yaparak psuedo documentary yapmaktadırlar.

ekin saclioglu

Bienalde ele alınan “yeni okuryazarlık” ile yapılan sahtekarlıklar görülüp toplumun yeni bir sanat tarihi okuması yapması sağlanacaktır. Bir eser müzeye girdiği zaman sanat tarihindeki yeri sorgulanıp toplumu araştırmaya yöneltecektir. Homojen sınıfa hitap eden sanat toplumu virüs gibi ele geçirecektir.

Bu projede yer alan eserler, geçmişten gelen sanat yapıtı izlenimi verirken sanatçı üzerinden okuma yapıldığı zaman bu eserlerin geçmişleri olmadığı görülecektir. Böylece toplum sanat tarihinde farklı bir okuma yapma olanağı bulacaktır.

Gösteri, Çağdaş Türk sanatçılarının Rusya'daki ilk sergisi olacak.

Görsel 1: Güneş Terkol "Kahkaha" 2017, doğal boyalı kumaşlar üzerinde dikiş ve dokuma, 100x110 cm.
Görsel 2: Emirhan Eren, "İsimsiz", suluboya, üçlü, 2017, her biri 15x28 cm.
Görsel 3: Ekin Saclioğlu, Başlıksız, Çeşitli hayvan kemiklerinde altın, 10x6x6 cm, 2014.

Yazar Hakkında

avatar
Müzik, Sinema, Tiyatro, Güncel Sanat, Kitap ve Keşif ana başlıkları altında okuyucular, güncel kültür sanat haberlerini takip ederken, yapılan röportajları keyifle okuyor...

TAKVİMİ GÖR

Konser, Sergi, Sahne Şovu, Tiyatro... Nerede? Ne Zaman? Şehirde Ne Varsa Hepsi Burada !

SanatOnline.Net e-posta aboneliği

Sanatsal etkinliklerden haberdar olmak ve sanat haberlerini almak için e-posta hesabınızı bırakabilirsiniz.