Anniversary of Memories: Portreler ve İfadeler

gulfem kessler

Röportaj: Elvin Evren

Gülfem Kessler, Hollanda’da tamamladığı eğitiminin ardından, Amerika ve Meksika’da yaşamış ve farklı ülkelerde sergiler açmış çok uluslu bir sanatçı. Gezdiği ve yaşadığı coğrafyalardan topladığı anılarını, insan suretlerine yansıtıyor. Çizdiği portreler ve ifadeler sanatının temelini oluşturuyor. Tamamı portrelerden ve göçebe yaşam tarzının ürünü desen çalışmalarından oluşan Anniversary of Memories sergisi de, 1 Mart – 7 Nisan tarihleri arasında RenArt Gallery & Art Consultancy’de gerçekleşti. Uzun yıllar sonra İstanbul’da gerçekleşen ilk kişisel sergisinin ardından Gülfem Kessler ile üretimindeki ifade biçimleri, göçebe yaşamı ve gelecek projelerinden bahsettik.

Anniversary of Memories farklı coğrafyalardan anıların buluştuğu bir sergi mi oldu?

Anniversary of Memories sergisindeki çalışmalarım farklı coğrafyaların renklerini taşıyor diyebiliriz. Artık dünya ortak sorgulamalarla uğraşıyor, nerede olursak olalım sorunlar aynı… Sergiyi insanlığın içinde yaşadığı çaresizlik ve acılarla dolu durumun etkisiyle hazırladım. Zira ekonominin ve yaşam şartlarının zor olduğu dönemlerde insaların kendi iç alanlarını keşfetmeye çıktıklarını düşünüyorum.

gulfem kessler

Eserlerinizin güçlü renkleri, katmanları var. Renk kullanımı sizin için bir teknikten daha fazlası, ifade biçimi diyebilir miyiz?

Benim için her şey, renk ve biçim, ifadeyi aktarmanın hizmetlileri. Genelde çalışmalarımda koyu, monokrom renkleri kullanmayı tercih ediyorum. Fakat bu sergiyi renge boğdum. İnsanı canlandıran, dikkatini zorla çeken, belki de irite eden parlak renkler kullandım. Eser bana bak diye bağırıyor, ama ifade donuk, sorgulayan, duyarsız. Parlak renkler resmi güzelliğiyle tuhaflaştırsın istedim.

Sergideki portreler bir insan suretinden daha fazlasını yansıtıyor. Sizin için portrenin anlamı nedir?

Suratıyla kendini en iyi ifade edebilen yegane tür insan bu dünyada. Düşünebilmekle taçlandırılmışız. Suretler de insan türünün ifadeleri. Bu sebepten portre benim için önemli bir alan… İnsan yüzü, her bir karakter, çok zengin kaynaklar. Ben de o alanlarda kendi ifade gezegenlerimi yaratmayı, farklı köşelerde farklı tatlar vurgulamayı seviyorum.

gulfem kessler

Desen çalışmalarınızda yoğun imgesel ifadeler içeriyor. Nasıl ortaya çıkıyor?

Desen çalışmalarım kendim olmaktan vazgeçerek, akışa bırakarak çalıştığım işler. Resimlerimden bağımsız, hepsinin kendi hikayesi var; Dönemin, günün, anın ifadelerini içeriyor. Desen üretmek çok ilginç keşiflere sebep oluyor. Özellikle form ve alanda ortaya çıkan mucizeler beni doymanin ötesine taşıyor. En severek çalıştığım teknik desen. Batı sanatında sadece desen üreten sanatçılar var, onlara katılmaya meyilliyim.

Benimsediğiniz göçebe yaşam tarzı ve farklı kültürlerin sanat pratiğinize nasıl yansımaları var?

Göçebe yaşam tarzı, farklı kültür ve varoluş kaynaklarına olan merakımı besliyor. Seyahat etmek yaratım sürecimin kuluçka dönemi; bu dönemde sürekli kompozisyon, doku, form ve renk düşünüyorum. Farklı giyimler, ritüeller, renkler, kokular, perspektifler ve duygular üretimlerime yansıyor.

gulfem kessler

Anniversary of Memories uzun yıllar verdiğiniz aranın ardından İstanbul’da gerçekleşen ilk serginiz oldu. Sergi sürecini değerlendirir misiniz?

İstanbul’da RenArt Gallery & Art Consultancy’de gerçekleşen sergim heyecan verici oldu. Ziyaretçi sayısı müthiş; sergiyi gezen ve yüzünü sanata doğru çeviren bir sürü insan var. Bu, bir sanatçı olarak benim için mutluluk verici çünkü varoluşum sanatımı üretip, insanlarla paylaşmaya dayanıyor.

Gülfem Kessler için sırada neler var?

Urla, Barbaros Köyü’nde yaşıyorum, üretiyorum ve aynı zamanda Barbaros Köyü Oyuk Festivali komitesi üyesiyim. 22-23-24 Haziran’da, üçüncü defa küratör ve katılımcı sanatçı olarak yer alacağım festival bünyesinde toplu bir sergi hazırlıyorum. Doğaya ve özümüze dönme isteğini sorgulayan ve vurgulayan bir çalışma. Ayrıca Ağustos ayında Tunus’a, Kartaca kültürüne bakmak üzere bir seyahat yapacağım. Desen ve resim çalışmalarım için ifade arayışlarım farklı kültürler üzerinden devam ediyor.

Görsel 1: Gülfem Kessler
Görsel 2: Gülfem Kessler - 
Tuval üzerine akrilik ve pigment boya
Görsel 3: Gülfem Kessler - Tuval üzerine yağlı boya
Görsel 4: Gülfem Kessler - Tuval üzerine akrilik ve pigment boya
 

Yazar Hakkında

TAKVİMİ GÖR

Konser, Sergi, Sahne Şovu, Tiyatro... Nerede? Ne Zaman? Şehirde Ne Varsa Hepsi Burada !

SanatOnline.Net e-posta aboneliği

Sanatsal etkinliklerden haberdar olmak ve sanat haberlerini almak için e-posta hesabınızı bırakabilirsiniz.