Hans Op de Beeck: "Uyuyan Kız"

HANS OP DE BEECK
“Uyuyan Kız”
26 Ekim – 26 Kasım 2017

uyuyan kiz

PİLEVNELİ Dünyaca ünlü Belçikalı sanatçı Hans Op de Beeck’in sergisine ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor.

"Sleeping Girl / Uyuyan Kız" adlı sergide, sanatçının ilk defa görülecek olan yeni videosu "The Girl"in (2017) yanısıra gerçek boyutlu heykelleri, enstalasyon ve çizimlerinden oluşan en son dönem işleri sergilenecek.

1969 yılında Brüksel’de doğan sanatçı enstalasyon, video, heykel ve fotoğraf gibi birçok farklı türde üretim yapan multidisipliner bir yaklaşıma sahip.

İşleriyle yaşamın anlamı ve ölüm gibi evrensel temalara göndermeler yapan sanatçıya göre, insan etrafındaki dünyayı trajikomik biçimde algılayan ve yaşayan bir varlıktır.

Geçtiğimiz yıl Art Basel’da gösterilen “The Collector’s House” adlı tüm mekânı kaplayan enstalasyonu fuarın en çok ses getiren işi olmuş, uzun süre konuşulmuştu. Bir oturma ya da yaşam odası kurgusuyla yaratılmış gerçek boyutlu bu mekânda piyano, kütüphane, çalışma köşesi, tablolar ve benzeri birçok obje ve aksesuar yer alıyor. Bu mekânı büyüleyici kılan baştan sona gri renk alçıdan yapılması. Bu haliyle mekân, yaşanan felaket sonrası kül yığını altında kalan Pompeii şehrini hatırlatıyor. “Collector’s House” insanların taşa dönüştüğü, adeta zamanın durduğu Pompeii şehri gibi donmuş ve taşlaşmış görünümüyle izleyicinin algısını ve tüm duyuları sarsan son derece derin ve gizemli bir ruh hali yaratıyor.

uyuyan kiz

Hans Op de Beeck, Art Basel’daki benzersiz işinin yanısıra son dönemde sanat dünyasının önemli ödüllerinden biri olan Pino Pascali Ödülü’nün de bu yılki sahibi oldu. Aynı ödül daha önce Jan Fabre, Matt Collishaw, Jake ve Dinos Chapman'a verilmişti.

PİLEVNELİ’nin 5 katına yayılacak sergi izleyicileri Hans Op de Beeck’in büyüleyici dünyasının içine girmeye davet ediyor.

20. Pino Pascali Ödülü vesilesiyle kısa süre önce ilk kez İtalya’da gösterilen "The Girl / Kız" isimli video galerinin bodrum katında görülebilecek. "The Girl / Kız", izleyiciyi 14 yaşında genç bir kızın sessiz ve tuhaf dünyasına götürüyor. Filmin orijinal müziği, Tom Pintens tarafından Op de Beeck’in bir metni üzerinden bestelendi.

Galerinin birinci katındaysa “Sleeping Girl”, “The Lounge”, "Tatiana (Soap Bubble)", “Silent Piano” ve “Fatima” gibi işler yer alıyor.

Sergiye adını veren eser, “Sleeping Girl / Uyuyan Kız” sanatçının en son dönem işlerinden biri. Gri renkte alçı ile kaplanmış olan Chesterfield modeli bir kanepede uyuyan küçük bir kızın gerçek boyutlardaki heykeli 2017 yapımı.

Yazar Hakkında

avatar
Müzik, Sinema, Tiyatro, Güncel Sanat, Kitap ve Keşif ana başlıkları altında okuyucular, güncel kültür sanat haberlerini takip ederken, yapılan röportajları keyifle okuyor...

TAKVİMİ GÖR

Konser, Sergi, Sahne Şovu, Tiyatro... Nerede? Ne Zaman? Şehirde Ne Varsa Hepsi Burada !

SanatOnline.Net e-posta aboneliği

Sanatsal etkinliklerden haberdar olmak ve sanat haberlerini almak için e-posta hesabınızı bırakabilirsiniz.