İki Pozisyon Kunstverein Ludwigsburg’ta

KVLB_Plakat_Horada_Savci

Sibel Horada ve Buket Savcı – İki Pozisyon
03.5.2018 - 05.07.2018
Kunstverein Ludwigsburg

Kunstverein Ludwigsburg, İstanbul’dan Sibel Horada ve New York’tan Buket Savcı’nın işlerine ev sahipliği yapıyor. Her ikisi de İstanbul’da doğmuş, ABD’de ve Türkiye’de eğitim görmüş iki kadın sanatçı: Sibel Horada (1980) kendi ülkesinde, Buket Savcı (1976) ise göç edip yerleştiği New York’ta yaşıyor ve çalışıyor. İki sanatçı, Kunstverein Ludwigsburg’ta ilk kez buluşuyor. “İki Pozisyon” isimli sergi, sanatçıların sadece farklı yaşam çizgilerini değil; aynı zamanda farklı sanatsal tavırlarını da ifade ediyor.

Buket Savcı sanat merkezinin bir salonunda; haz anlarını kadınsı bir şekilde ifade ettiği güçlü resimlerle yer alıyor. Sanatçı, çalışmalarında saf sevinç ve mutluluk anlarını yakalamaya çalışıyor. Kendisini seyirci yerine koyuyor ve bu haz anlarını inceliyor. Hatıralarından geriye kalan parçalardan bir tanesini seçerek resmediyor.

Kunstverein’ın bir diğer salonunda ise Sibel Horada’nın Orman adlı yerleştirmesi ile, ocak ayında gerçekleştirdiği kısa Ludwigsburg ziyaretinden de ilham alarak ürettiği işleri yer alıyor. Orman için ahşabı sağlamlaştıran bir Japon tekniği kullanan Horada, ateşin ahşabı hem çürümeye, hem de yangına, yani ateşin kendisine karşı koruduğunu vurguluyor. Yakılmak üzere budanmış ağaçlar, siyah bir yapıştırıcı madde ile yeniden bir araya geliyor. “Orman yalnızlık üzerine yapılmış bir çalışma, ama aynı zamanda iyileşme ve ortak deneyim üzerinden şekillenen kolektif direniş olasılığını da ortaya koyuyor'' diyor Horada. Yanmış ağaç gövdelerinin bir ormandaymış gibi yer aldığı sergi salonunun duvarlarında ise, sanatçının Ludwigsburg kentinde karşılaştığı devasa sarayın orijinal bahçe tasarımından yola çıkarak ürettiği bir kağıt yontu, sentetik saçı tığ ile işleyerek ürettiği planlarla ilişkileniyor.

İki sanatçının buluşmasında acı ve haz gibi evrensel temalar ön plana çıkıyor.

 

Yazar Hakkında

avatar
Müzik, Sinema, Tiyatro, Güncel Sanat, Kitap ve Keşif ana başlıkları altında okuyucular, güncel kültür sanat haberlerini takip ederken, yapılan röportajları keyifle okuyor...

TAKVİMİ GÖR

Konser, Sergi, Sahne Şovu, Tiyatro... Nerede? Ne Zaman? Şehirde Ne Varsa Hepsi Burada !

SanatOnline.Net e-posta aboneliği

Sanatsal etkinliklerden haberdar olmak ve sanat haberlerini almak için e-posta hesabınızı bırakabilirsiniz.