Mayıs Ayında Imoga Kuzguncuk'a Merhaba

imoga

Röportaj: İpek Yeğinsü

İstanbul Grafik Sanatlar Müzesi, Kızıltoprak'tan sonra Kuzguncuk'ta IMOGA ART SPACE'i açıyor. Mine Küçük küratörlüğünde hazırlanan açılış sergisi "IMOGA'nın Ölümsüz İzleri", müzenin tarihçesine ve bugün aramızda olmasalar da müzede eserleriyle yaşamaya devam eden Türk sanatçılara saygı duruşu niteliğinde. Projeyi ve hedeflerini Eda Tekcan ve Mine Küçük ile konuştuk.

Sergi fikri nasıl ortaya çıktı? Daha önce IMOGA artık aramızda olmayan sanatçılarıyla ilgili bir proje yaptı mı?

E.T.: Böyle bir bellek sergisi, hem 1973’ten bugüne atölyelerimizin tarihini belgelemek, hem de Süleyman Saim Tekcan başta olmak üzere tüm ailenin sanatçılarla atölye anılarını yad etmek adına hep düşündüğümüz bir projeydi. Müzenin açılışı öncesi kaybettiğimiz değerli isimleri asla unutmadık. IMOGA’da sanat üretmiş Ferruh Başağa, Gündüz Gölönü, Adnan Turani, Kadri Özayten gibi sanatçılar ise müze kurulduktan sonra kaybettiğimiz sanatçılar. Hepsi IMOGA’da eserleri ile yaşıyorlar. Güzel anılarımız, yaşanmışlıklarımız var. Mine ile IMOGA’nın kuruluş tarihi olan 2004 yılında tanıştık. O tarihten bugüne beraber birçok proje gerçekleştirdik. Tekcan ailesi olarak bugün aramızda olmayan sanatçı dostlarımızı anma zamanının geldiğini düşündük ve bu projeyi küratörlüğüyle hayata geçirebilecek tek ismin, tüm IMOGA sürecini bizimle yaşayan ve ailemizin bir üyesi gibi gördüğümüz müzeolog ve arkeolog Mine Küçük olduğuna karar verdik. Mine de teklifimizi dostça ve heyecanla kabul etti. Mine sadece Süleyman-Emel Tekcan ve kızları Elvan ile benim değil, kendisi gibi bizimle yaşamış İsmail Avcı ve Feriha Büyükünal gibi sanatçı dostların da projeye dahil olduğu bir röportajlar serisi yaptı. Bu röportajları 1973-1983 Söğütlüçeşme atölye, 1984-2004 Çamlıca Sanat Evi ve 2004-2017 IMOGA dönemi olmak üzere üç dönem başlığı altında fotoğraflar eşliğinde kitaplaştırma projesinin de fikrini ve uygulamasını gerçekleştirdi. “IMOGA’nın Ölümsüz İzleri”, içimize fazlasıyla sinen bir kitap ve sergi projesi oldu.

imoga

M.K.: IMOGA (İstanbul Grafik Sanatlar Müzesi) ailesi ile uzun süredir hem dostluğumuz hem de profesyonel ilişkimiz var. Ben bellek oluşturan çalışmalara çok önem veriyorum. Bu nedenle Eda bana bugün aramızda olmayan ve Türk sanatının temel taşlarını oluşturan 23 sanatçıya ait bir sergi yapma önerisi ile gelince çok heyecanlandım ve hiç düşünmeden öneriyi kabul ettim. IMOGA böyle bir sergiyi ilk kez yapıyor; umarım gelecek yıllarda benzer sergiler yapmaya devam ederiz.

Sergide yer alan sanatçılar nasıl seçildi? Dahil etmek istediğiniz ancak edemediğiniz isimler oldu mu? Kurguyu nasıl oluşturdunuz?

E.T.: Seçimi biz yapmadık. Sergi, atölyelerimizde çalışmış ve bugün yaşamayan bütün sanatçılarımızı kapsıyor. Maalesef çok genç yaşta kaybettiğimiz sanatçılarımız var. Keşke yaşıyor olsalardı ve isimleri sergide yer almasaydı.

M.K.: Sergide IMOGA atölyelerinde baskıresim öğrenmiş, uygulamış ve bugün aramızda olmayan sanatçılara yer vermek istediğimiz için sanatçı isimleri sergi kurgusunu oluşmadan belliydi. 23 sanatçımızın atölyelerde çalışma yıllarına, hangi teknikleri kullandıklarına ve her birinin ürettiği sanat eserlerinden ikişer örneğe IMOGA’NIN ÖLÜMSÜZ İZLERİ sergisinde yer vermeye karar verdik.

Küratör olarak bu sergiyi hazırlamak size neler kattı? Nasıl bir deneyim yaşadınız?

M.K.: Daha önce de söylediğim gibi bellek oluşturan çalışmaları çok sevdiğimden, bu serginin oluşmasında eğitimci ve araştırmacı yanım ağır bastı. 1970’li yıllarda kurulan atölyelerde iş üretmiş olan bu değerli sanatçıları araştırmak, sanat eserlerini izleyicilerle paylaşmak çok değerli imkânlar. Eda’nın da belirttiği gibi sergi ile beraber atölyeler dönemini detaylarıyla anlatan ve sergide yer alan sanatçıların fotoğraflarının olduğu bir kitap da çıkardık.

imoga

Kuzguncuk'ta şube açma fikri nasıl doğdu? Bu semtin sanat ve tasarım adına yaşadığı dönüşüm ve zenginleşme sürecine dair düşünceleriniz?

E.T.: Kızıltoprak IMOGA ART GALLERY 2015’in Ekim ayında yine Mine Küçük küratörlüğündeki “Karşılaşmalar” isimli sergi ile açıldı. Orası çok başarılı bir şekilde sergilerine devam ediyor. Kuzguncuk’ta galeri açma fikri asla oradan vazgeçme düşüncesiyle değil, IMOGA’yı daha geniş anlamda tanıtma ve yayma fikri ile doğdu. Kuzguncuk, tarihi dokusu olan ve sanat ile yaşayan, birçok sanatçının da atölyesinin bulunduğu, sanat adına doğru bir semt. IMOGA ART SPACE sadece sergilerimizle değil, seminer ve sanatçı söyleşilerinin de yapılacağı bir sanat platformu yaratmak düşüncesi ile doğdu.

M.K.: Eda bana Kuzguncuk semtinde bir mekân açmak istediğini söyleyince çok mutlu oldum. Kuzguncuk’u bir semt olarak sevmemin yanı sıra senin de söylediğin gibi semtin sanat ve tasarım alanında bir zenginleşme süreci var ve bunu çok olumlu buluyorum. Anadolu yakasında bu tür bölgelerin bulunması sanat ve tasarımın İstanbul geneline yayılması açısından çok önemli.

Çağdaş sanat ortamımız sürekli "genç" ve "yükselen" sanatçıyı ön plana çıkarıyor. Oysa bugünün temellerini atan usta isimler çok önemli ve daha çok gündeme gelmeleri gerekiyor belki de. Bu konuda neler söylemek istersiniz?

E.T.: Biz IMOGA’yı yaratan sanatçılarımızı hiçbir zaman unutmadık ve unutmayacağız. Onlar genç sanatçılar için öncüler. IMOGA atölye geleneğinin sürdürüldüğü, yaşayan bir organizma. Bilgi ve tecrübe nesilden nesile aktarılıyor burada. Sadece üretim değil üretimin süreci, teknik bilgi, kuramsal bilgi de paylaşılan ve aktarılan bir konu. Genç sanatçılar da IMOGA’ da bu şekilde yetişiyor ve üretiyorlar. Genç nesli çok önemsiyor, çalışmalarını sık sık sergileyerek tanınırlıklarını sağlamaya çalışıyoruz.

M.K.: Çok genel olarak sanatçıları ‘genç’ ve ‘usta’ sanatçılar olarak iki gruba ayırırsak, bence bu iki grubun hem beraber hem de ayrı ayrı gündeme gelmesi ve tanıtılması gerekiyor. Ayrıca usta sanatçıları iyi tanıyan bir toplum genç sanatçıları daha iyi değerlendirebilir.

Görseller: Imoga'nın Ölümsüz İzleri sergisinden genel görünüm

TAKVİMİ GÖR

Konser, Sergi, Sahne Şovu, Tiyatro... Nerede? Ne Zaman? Şehirde Ne Varsa Hepsi Burada !

SanatOnline.Net e-posta aboneliği

Sanatsal etkinliklerden haberdar olmak ve sanat haberlerini almak için e-posta hesabınızı bırakabilirsiniz.