Liber de Causis

liber

Bodyinperform bu yılki teması “Beni ait olduğum eve götür!” kapsamında şiirin bedenleştiği bedenin şiirselleştiği performans serilerine başlıyor.

Bedenlerden dökülen kelimeler ve kelimelerden dökülen bedenlere rastladığımız dünyaevinde yaşamımızı iyileştirmek için edebiyat hep yanıbaşımızdadır. Edebiyatın iyileştirici ilhamıyla performans sanatında sıkça karşılaşırız. “Performance poetry” geleneğinden esinlenerek tasarladığımız performans serisi “Liber de Causis” içimizde bir yerlerde uykuda olan izleyiciyici/okuyucuyu/dinleyici/tadıcıyı/koklayıcı aktif edecek bir kendimi bulma ritueli. Rituel Gamze S. Saymaz, Çağla Meknuze ve Umut Yalım’ın şiirlerinden seçkilerle oluşturulan 1 Aralık-15 Nisan tarihleri arasında gerçekleşecek birbirinden ayrı 3 performans içeriyor. Şair&video artist Gamze S. Saymaz’ın ekran şiirlerinden (i have a) soft spot (for you) serisi, kişisel bellekten arkitepsel  algıya doğru uzanan ve 1 Aralık-1 Nisan tarihleri arasında her gece 23:00’da izleyici ile of.seatides youtube kanalı  üzerinden buluşacak bir duygu takvimi. Şair&sanatçı Çağla Meknuze’nin henüz yayınlanmamış ikinci şiir kitabından seçilen şiirleri pagan ve hristiyan ikiliği üzerinden bedenlerde yerini alan Mea Culpa isimli hareket harmonisine dönüştü. Şair&sanatçı&galerici Umut Yalım’ın “Rockabilly Köpekleri” kitabı, Elvis Presley’in tüm zamanlara yayılan bir persona kasırgası eşliğinde “Elvis’e öpücükler, yaşasın müzik, yaşasın dans!” sloganları ile “Don’t be cruel Rockabilly that’s true”  bellek müzikaline doğru yönünü çevirdi.

Mea Culpa ve “Don’t be cruel Rockabilly that’s true” performanların tarih/mekan bilgileri ocak ayı içerisinde bodyinperform’un sosyal medya kanalları aracılığıyla açıklanacaktır.

Performans Tasarımı&Proje Yönetimi: Ayça Ceylan
Proje Yürütücüsü: Serra Rodoplu

Yazar Hakkında

avatar
Müzik, Sinema, Tiyatro, Güncel Sanat, Kitap ve Keşif ana başlıkları altında okuyucular, güncel kültür sanat haberlerini takip ederken, yapılan röportajları keyifle okuyor...

TAKVİMİ GÖR

Konser, Sergi, Sahne Şovu, Tiyatro... Nerede? Ne Zaman? Şehirde Ne Varsa Hepsi Burada !

SanatOnline.Net e-posta aboneliği

Sanatsal etkinliklerden haberdar olmak ve sanat haberlerini almak için e-posta hesabınızı bırakabilirsiniz.