Merve Üstünalp'ten Muu Tasarım

merve ustunalp

Çağdaş sanat üretiminden tekstile kayan Merve Üstünalp,  "Müü" markası altında kişiye özel tasarımlarını paylaşıyor. "Giyilebilir sanat" başlığı altında moda ve sanatı bir araya getiren sanatçı, markasının oluşum hikayesini, çalışma prensibini ve gelecek projelerini Sanatonline'a anlatı. 

MÜÜ markası nasıl ortaya çıktı? İsmi nasıl buldun?

MÜÜ markası ilk olarak 2012 yılında okuldan mezun olduğum zaman ortaya çıktı. O sıralar sadece bir fikirdi ve üzerine bu kadar yoğunlaşacağımı düşündüğüm bir mecra değildi. Marka isimleri genelde kurucusunun ad ve soyadını taşır ya da sadece adını/soyadını, türevler böyle çoğalmakta. İsimde benden bir şeyler olmalıydı fakat sadece MÜ olarak da kısaltmak istemiyordum. Soyadımdaki ilk iki sesli harf ‘ü’ harfi, ikinci ü seslisi de markaya böyle dahil oldu ve biraz uzatarak okunması fonetik açıdan da hoşuma gittiği için MÜÜ’ de karar kıldım.

Ortağın var mı tek mi çalışıyorsun? İlk müşterilerin kimlerdi? Daha çok kadınlara yönelik mi?

Üretim kısmında kolektif çalışma ruhuna pek sahip değilimdir. Resim yaparken veya bir şeyler düşünüp üretirken genelde yalnız olmam gerekir. MÜÜ markası da ‘giyilebilir sanat’ başlığıyla tek başına üretimine başladığım bir oluşum. MÜÜ’nün ilk sahipleri sanatçılardan oluşmakta, 2013 yılında ArtSümer’le birlikte çalışırken, o dönem yine galerinin bünyesinde olan sanatçılardan ve galeriyi takip eden kesimden güzel dönüşümler almıştım. Fakat dediğim gibi o zamanlar markalaşma yolunda değildim ve uzunca bir süre sadece resim üretimine devam edip MÜÜ’leri rafa kaldırdım. Şu an tasarım yaptığım kesimi sadece kadınlar oluşturmakta, erkekler kadınlara oranla tasarım kıyafet konusunda daha geri planda kalıyor, bu da beni özellikle kadınlar için üretmeye itiyor.

merve ustunalp

Çağdaş sanat üretimine devam ediyor musun? Bu yıl seni nerelerde görebiliriz?

Sergi fikirleri, projeler, resimlerin konuları, … ileri bir tarihte üretilmek için sürekli not alınıyor. Kafamda üretimi biten bir sürü iş var, ama şu sıralar tasarımlara yoğunlaştığım için pek zamanım kalmıyor. Kişisel bir sergi fikrinden ziyade, teması hoşuma giden karma sergilerde yer almak daha çok ilgimi çekiyor. 2-3 ay içerisinde bir projede yer alma durumum söz konusu, şu an üzerinde çalışıyoruz.

Müü'nun çalışma prensibi, hedefleri neler? Ne gibi ürünler tasarlıyorsun? 

Sanat belli bir zümreyle kısıtlı olduğundan, bu fikirle daha fazla insana ulaşmak önceliğim oldu. Resim bölümünden mezun olsam da her zaman modaya ilgim fazlaydı. Keskin hatlar, kadın giyimde maskülen duruş, salaş/oversize üretimler hep ilgimi çekmiştir. Neyin ne kadar tuttuğundan ziyade, tasarımlarda beni yansıtacak ürün modellerine yoğunlaştım. Çalışma prensibimde de hep bu saydıklarım ön planda oldu, sadece kişi öyle istedi diye hiçbir zaman bir tasarım gerçekleştirmiyorum. İnsanlar bana hesaptan beğendikleri tarz ve renkleri yolluyorlar ve ben de o beğeniyi anlayarak, o doğrultuda bir tasarım gerçekleştiriyorum. Benim beğenime uymayan hiçbir desen örneğini çalışmıyorum.

merve ustunalp

Sanatsal yaklaşımını Muu'da nasıl yansıtıyorsun? Sipariş üzerine çalışmanın avantajı/dezavantajları neler? (çağdaş sanat üretimine kıyasla farklı bir keyif alıyorsun gibi geldi bana, bundan biraz bahseder misin?)

Yaptığım bütün resimlerin bir hikayesi var, babamın mesleği dolayısıyla çok fazla şehirde bulunduk. Doğu’nun ve Batı’nın hep ‘en’lerini gördüm ve burdaki şehirlerde şahit olduğum olaylar, resimlerimdeki anlatımı belirledi. İçerik olarak MÜÜ ürünlerinin ve sanatsal üretimimin arasında bir benzerlik bulunmamakta. Üretim kısmından ne kadar keyif de alsam, MÜÜ ticari amaçla kurduğum bir marka, dolayısıyla sanatsal duruşumdan ziyade beğenilerimi yansıtmasını istedim. Böylece çocukluğumdan beri ilgi duyduğum mitoloji, Mısır hiyeroglifleri, okul yıllarında merak sardığım Japon Sanatı başlıca MÜÜ konularını oluşturdu. Sipariş üzerine çalışsam da daha önce de bahsettiğim gibi kendi çizgimin dışına çıkacak desenleri üretmediğim için pek bir dezavantajı yok aslında.  İlk zamanlarda kişiye özel üretimi farklı yerlere çeken ve yapmaya çalıştığımı anlamayan bir kesim vardı; tişört üzeri yazı, filmden kareler, sevgili portreleri gibi isteklerle gelmekteydiler ve üretimi anlatma kısmı biraz yorucu olmaktaydı. Fakat MÜÜ’ nün görünürlüğü arttıkça, insanlarda bana karşı bir güven oluştu. Artık “çizimi tamamen size bırakıyorum” diyen bir kesim var ve bu çok mutlu edici. Yaptığım işten ayrı bir keyif alıyorum, bu doğru.  Çünkü hiçbir kuruma ve kişiye bağımlı olmadan, rotasını tamamen kendimin belirlediği bir işi yapıyorum ve sınırları ben belirliyorum.

Muu ürünlerini nerelerden alabiliriz? 

Fabrikasyon üretime sahip olmadığından ve tek tek elle üretilen çizimlerden oluştuğu için MÜÜ, çok fazla dolaşımda değil. Kadıköy’de Punta Store’da çeşitli ürün seçeneklerim mevcut, Yalova’ da bir butikle anlaşma içindeyim. Bunların dışında Instagram hesabım muu__handmade üzerinden daha çok insan bana ulaşıyor ve birebir diyalogla ürüne beraber karar vererek bir yol izliyoruz.

Yurtiçi ya da yurtdışında takip ettiğin, kendine yakın bulduğun tasarımcılar kimler?

Olabildiğince çok markayı takip ediyorum, özellikle instagram üzerinden araştırıyorum ve modelleri inceliyorum. Ürün örneklerinden ziyade, bir ürünün fotoğraflama kısmı, hangi renk ve açıların kullanıldığı, minimal çekim örnekleri çok ilgimi çekiyor. Bazen günün büyük bir kısmı araştırma yaparak geçebiliyor.

 

Yazar Hakkında

avatar
Müzik, Sinema, Tiyatro, Güncel Sanat, Kitap ve Keşif ana başlıkları altında okuyucular, güncel kültür sanat haberlerini takip ederken, yapılan röportajları keyifle okuyor...

TAKVİMİ GÖR

Konser, Sergi, Sahne Şovu, Tiyatro... Nerede? Ne Zaman? Şehirde Ne Varsa Hepsi Burada !

SanatOnline.Net e-posta aboneliği

Sanatsal etkinliklerden haberdar olmak ve sanat haberlerini almak için e-posta hesabınızı bırakabilirsiniz.