Akdeniz Fotoğraf Sergisi, Mimmo Jodice

mimmo jodice

Yazar: Mine Bora Diri

Akdeniz havzası içindeki medeniyetlerin efsanelerini, hafıza, kültür ve panoramasını meydana getiren, çağdaş fotoğrafçılığın en iyi yorumcularından biri Mimmo Jodice’nin siyah beyaz görüntülerinden oluşan sergi 17 Temmuz Salı günü ziyaretçilerle buluştu. Akdeniz ve Kuzey Afrika fotoğraflarından oluşan sergide, 1990’lı senelere ait özel koleksiyondan kırk eser sunuluyor. Mimmo Jodice'nin Akdeniz'e adanan sanatsal çekimleri, İtalya’nın önemli bir merkez, geçmişin ve bugünün bir kavşağı, kültürlerin ve geleneklerin bir araya geldiği coğrafi bölgedeki İtalyan kültürel diplomasisinin ruhunu, kendine özgü biçimde yorumluyor.

Trento ve Rovereto Çağdaş Sanat Müzesi ve koleksiyon sahibi Cotroneo ailesi işbirliğiyle yürütülen projede, küratörlüğü Dışişleri ve Uluslararası İşbirliği Bakanlığı’nın bilimsel komitesi üstlenmiştir. Açılış konuşmaları sırasında söz alan İstanbul Arkeoloji Müzeleri Müdür Vekili Rahmi Asal, kültürel miras içeren bir fotoğraf sergisi teklifinden çok memnun olduklarını belirtirken İtalyan başkonsolosu Federica Ferrari Bravo, sanatçıyı yakından tanıdığını ve eserlerinde özellikle imgelerle oluşturulmuş konseptlerin önemli olduğunu vurguladı. Akdeniz’in çoğu zaman tartışmalı problemlerine rağmen, derinlemesine kavramsal ve gerçek anlamda vatanın bu bölge olduğuna değindi. Barışın ve karşılıklı sevgi saygının daim kılınması gerektiği ifade etti.

mimmo jodice

Mimmo Jodice, İtalyan fotoğrafçılığında öne çıkan isimlerinden biri olarak sayılıyor. Fotoğraf dilinde oldukça üstün bir deneyime sahip olan sanatçı, 1934 senesinde Napoli’de doğar, halen orada yaşamakta ve üretmektedir. Meslekteki ilk yıllarından beri avangard bir fotoğrafçı olarak, deneysel anlatım, kavramsal sanat ve fotoğraf dilinin etkileyiciliğine dikkat çekerek, İtalyan fotoğrafçılığının uluslararası alanda büyümesine ve başarısına yol açan kültürel tartışmaların başını çeken bir sanatçı olagelmiştir. Akdeniz sergisini hazırlarken; sosyal konulara duyarlı, güvence gereksinimini ifade eden entelektüel bakış açısıyla yaklaştığını dile getiren sanatçı, sivil hayatın somut dinamiğine doğrudan müdahale etmeyi hedefleyen sanatın neticelerinden büyük ölçüde hayal kırıklığına uğruyor. Bu ivmeyle birlikte güçlü duygular arayışına giriyor.

Akdeniz sergisi tarihin antik harabeleri, güçlü ışık kontrastları, insan yüzler ve heykelleri, mozaikleri, bereketli açık alanları, deniz manzaraları ve eski Akdeniz kültürünü yoğun bir atmosfer içinde anlatıyor. Bu da gündelik yaşamın temel ve kaba gerçekliğini değil; diyalog ve buluşma yeri olan Akdeniz’in gelenek, dil ve kültürlerin zenginliğinden kaynaklanan bir yapı. Güncellenen ve tekrarlanan Akdeniz efsaneleri, geçmiş ve klasik imgeleri çağdaş bakış açısıyla yorumlandığı, bir kültürel miras öğesi olarak karşımıza geliyor. Jodice’in sunmuş olduğu miras kavramı; diğer renk tonlarının teması olmadan köklerimizin saflığı ve Akdeniz tarihinin ortaklığını simgelemek adına, siyah-beyaz renklerle kurgulanmış bir fotoğraf oyunu olarak karşımıza çıkıyor.

mimmo jodice

Mimmo Jodice’in fotoğraflarında ilk olarak göze çarpan Suriye’deki Palmira işinde, Siria sütunlu yol ve Antik Roma anıt tarzlarından biri olan Tetrapylon uzak çekimde görülüyor. Küp şeklinde yapısıyla dört tarafın her birinde bir kapı bulunuyor. 1990-95 yılları arasında Endülüs’ten Ürdün’e, Suriye’den Yunanistan’a birçok yolculuğa çıkmıştır. Bu yüzden birçok tarihi mekan, Akdeniz koleksiyonunu oluşturan görüntülere ev sahipliği yapıyor. Roma Sarnıcı Napoli/ İtalya, Roma Mozaiği El Jem/ Tunus, Serapis Tapınağı Bergama/ Türkiye, Demetra Heykelcikleri Siracusa/ İtalya, Yunan Tapınağı British Museum, Londra/ İngiltere işleri de bunlara örnektir. Aynı yıllar arasında Ercolano Roma bronz heykeli ve Atletler, Ercolano Papiri Villası heykel fotoğraflarında aşırı vurgu yapılmış gözlerle, sanki bir olguya veya nesneye ilk defa tanık olma derecesinde merak ve korku duyguları ön plana çıkarılıyor. Bu iki iş de, Napoli’de Ulusal Arkeoloji Müzesi’nin koleksiyonuna girmiştir.

İtalyan Kültür Merkezi, İtalya Başkonsolosluğu ve İstanbul Arkeoloji Müzeleri işbirliğiyle Arkeoloji Müzeleri Assos Salonu'nda açılan Mimmo Jodice'nin Akdeniz sergisi, 31 Ağustos'a kadar açık kalacak. Aynı zamanda sergi, İtalya Dışişleri Bakanlığı’nın bu yıl içinde düzenlediği İtalya, Kültürler, Akdeniz kültürel etkinlikleri arasında da yer alıyor.

Görsel 1: Roma Sarnıcı, Napoli - İtalya, 1990-1995, 37x37 cm
Görsel 2: Atletler, Ercolano Papiri Villası, Ulusal Arkeoloji Müzesi Napoli - İtalya, 1990-1995, 37x37cm
Görsel 3: Yunan Tapınağı, British Museum, Londra - İngiltere, 1990-1995, 37x37cm 

TAKVİMİ GÖR

Konser, Sergi, Sahne Şovu, Tiyatro... Nerede? Ne Zaman? Şehirde Ne Varsa Hepsi Burada !

SanatOnline.Net e-posta aboneliği

Sanatsal etkinliklerden haberdar olmak ve sanat haberlerini almak için e-posta hesabınızı bırakabilirsiniz.