Gods, Monsters & Men

murat palta untamed land

Yazar: Mercan Dede

(Murat Palta'nın "Gods, Monsters & Men" adlı sergisinin katalog metninden)

Murat Palta'nın kendisinden önce eserleri ile tanışmam Tasvir-i Beyaz Perde ile oldu. Sergideki ilk eserle birlikte bir anda kendine has, son derece özgün, ilk sergisi olmasına rağmen teknik ve içerik olarak olgunlaşmış, zeki insanlara özgü keyifli mizah anlayışından çok etkilenmiştim. Sergiden sonra sohbet icin buluştuğum sevgili dost ve değerli koreograf Beyhan'a (Murphy) heyecanla sergiyi anlattığımı, nihayet son yıllarda yetişen genç sanatçılar arasından böyle yetenekli birinin çıkmış olmasının umut verici olduğundan hararetle bahsettiğimi dün gibi hatırlıyorum.

Özellikle kendi köklerinden ve kimliğinden uzak, batıda yapılan işlerin kötü taklitlerinin pişirilip kotarılarak sunulduğu günümüz sanat dünyasından, kendi kimliğini kültürel, politik, dini, sosyolojik boyutları ile inceleyip genç yaşına rağmen bundan evrensel bir sanat dili yaratmak sureti ile sesini duyurabilmiş bir sanatçının çıkmasını hayranlık ve takdirle karşılamamak mümkün değil!

Geleneksel gölge oyunumuz Hacivat ve Karagöz'e Hayali Küçük Ali'nin getirdiği söylenen muazzam mizahi enerjinin bir benzerinin günümüzde Murat Palta'nın eserlerindeki minyatürlerde yaşadığını düşünüyorum.

Mevlana "düne ait söz dünde kaldı, bugün yeni bir söz söylemek lazım" derken, aslında zaman ve mekanla sınırlı olmayan bir ifade tarzını yaratmanın önemine işaret ediyordu. Murat, eserleri ile sadece bunu başarmakla kalmıyor, aynı zamanda " bugüne ait sözü (filmler, hikayeler ve konular) geçmişe ait minyatürlerin dili ve tekniği ile, üstelik son derece cağdaş bir üslupla bizlerle paylaşıyor.

Bana sıkça sorulan bir sorudur: "ilham kaynaklarınız neler, nerden ilham alırsınız?"

Murat Palta'nın sanatı ve eserleri benim için bu sorunun son yıllardaki en güzel cevaplarından biri.

Hayranlık duyduğunuz sanatçılarla tanıştığınızda kendileri de eserleri gibi has, samimi, zeki, sevimli, içten insanlar çıkınca sevginiz ve hayranlığınız elbette başka bir anlam kazanıyor. Çok kısa bir süre evvel tanışıp sohbet etme imkânı bulduğum bu bilge kalpli genç adamın bende uyandırdığı his de aynı eserleri gibi böyle bir heyecan ve sevgiyi barındırıyor.

Günümüz Türkiye'sindeki genç sanatçılar arasından, üstelik yakın bir gelecekte sadece Türkiye değil dünya sanatında da adını gururla duyacaklarımızın başında Murat Palta'nın geldiğine gönülden inanıyorum; işin güzel kısmı, birçok sanatçının tersine tamamen bileğinin, yeteneğinin, emeğinin ve zekasının hakkı ile bunu şimdiden başarmış olması.

Murat Palta'nın "Gods, Monsters and Men" sergisi 1 Şubat - 3 Mart tarihleri arasında x-ist'te ziyaret edilebilir. 

Görsel 1: Murat Palta - The Untamed Lands, Fine art kağıt üzerine mono baskı, 75x100 cm, 2018 

Yazar Hakkında

avatar
Müzik, Sinema, Tiyatro, Güncel Sanat, Kitap ve Keşif ana başlıkları altında okuyucular, güncel kültür sanat haberlerini takip ederken, yapılan röportajları keyifle okuyor...

TAKVİMİ GÖR

Konser, Sergi, Sahne Şovu, Tiyatro... Nerede? Ne Zaman? Şehirde Ne Varsa Hepsi Burada !

SanatOnline.Net e-posta aboneliği

Sanatsal etkinliklerden haberdar olmak ve sanat haberlerini almak için e-posta hesabınızı bırakabilirsiniz.