SALT Galata’da Uzun Perşembe!

slavs and tatars

SALT Galata’da Uzun Perşembe

Slavs and Tatars’ın Ağızdan Ağıza sergisi
22 Haziran’da saat 22.00’ye kadar görülebilir.

Kat -1, Giriş Katı, Kat 1

Sergi: Ağızdan Ağıza
18.00 Türkçe sergi turu

Berlin merkezli Slavs and Tatars sanat kolektifinin son 10 yıldaki üretimlerinin kapsamlı bir seçkisi niteliğindeki sergi, Varşova ve Tahran sunumlarının ardından 22 Haziran’da SALT Galata’da açılıyor. Ağızdan Ağıza, kolektifin kültürel yorumlamalardaki farklılıklar, müşterek dil mirası ile bugünün toplumlarında mistisizm algısını irdeleyen işlerini bir araya getiriyor. Yapının üç katına yayılan üretimler, özellikle Türki dillerdeki tarihî kaymaları politik ve toplumsal dönüşümlerle ilişkilendiriyor.

Kat 1, Atölye II-III, 19.00

Slavs and Tatars sunum-performansı:

Al-Isnad or Chains We Can Believe In
[İsnad Yahut İnanabileceğimiz Zincirler]

SALT Araştırma 19.00’a kadar açık.

Sunum-performans: Slavs and Tatars
22 Haziran, 19.00
SALT Galata, Atölye II-III

Al-Isnad or Chains We Can Believe In
[İsnad Yahut İnanabileceğimiz Zincirler]

Slavs and Tatars’ın sunum-performansları, kültürde anlam kaymalarının, dinî öğretilerin ve dilsel benzeşmelerin kökenleri ve iç içe geçen tarihlerinin izini sürer. Kolektifin Ağızdan Ağıza sergisinin SALT Galata’da açılışı paralelindeki bu sunum-performans, rahip ve çevirmen Charles de Foucauld’nun deyişiyle “seküler bir hiddet”le şekillenmiş dünya düzeninin ötesine bakmaya yönelik bir girişimdir.

Houston’da Fransız-Amerikan bir petrol hanedanından sol Katolik akıma, Manhattan’daki bir camiden avangart Rus edebiyatına çeşitli ögeler, Slavs and Tatars’ın modernite, mistisizm ve ABD’de mekâna özgü sanatın yükselişi etrafında tasarladığı çok katmanlı anlatının birer parçasıdır. Kolektif, bunlar arasında öngörülemeyen ilişkiler kurarak, yaygın kurumsal tarihleri yerinden edip rasyonalizm çerçevesi dışında varlık gösterebilecek bir modernizm anlayışının mümkün olduğuna işaret eder.

Herkesin katılımına açık olan bu programın dili İngilizce’dir.

Yazar Hakkında

avatar
Müzik, Sinema, Tiyatro, Güncel Sanat, Kitap ve Keşif ana başlıkları altında okuyucular, güncel kültür sanat haberlerini takip ederken, yapılan röportajları keyifle okuyor...

TAKVİMİ GÖR

Konser, Sergi, Sahne Şovu, Tiyatro... Nerede? Ne Zaman? Şehirde Ne Varsa Hepsi Burada !

SanatOnline.Net e-posta aboneliği

Sanatsal etkinliklerden haberdar olmak ve sanat haberlerini almak için e-posta hesabınızı bırakabilirsiniz.