Tarık Töre'den Whellkom

tarik tore

Tarık Töre
Whellkom
16 Kasım - 23 Aralık 2017
Pilot Galeri

Şimdi tanıdık ama tuhaf bir görüntüyle karşılaşmak üzeresiniz, kalabalıkların bir araya geldiği, kalabalıkların büyüdüğü, yürüyüşlerin / protestoların uzadığı bir manzara. Farklı devirler birbirine karışır. Maskeler ve kılıçlar; şövalyeler, bilim insanları, kılık değiştirmiş kaçıklar; futbol kaleleri ve bir tipi*. Sersemlersiniz. Büyük bir değişim yaşanmak üzeredir, şehrin göbeğinde veya terk edilmiş bomboş bir arazide. Töre’nin son dönem resimleri zamana, mekana ve ölçeğe dair algımızla oynarken belirgin bir karmaşa ile geleceğe dair yoğun bir umut arasında ince bir denge kuruyor. Farklı zaman tünellerinden seçtiği motifleri tek bir çalışmada toplayarak kişisel mitolojisini inşa ediyor. Bu ne bir cennet ne de vaat edilmiş bir toprak.

Tarık Töre, karşılaştığı her imgeyi, her sözcüğü, her tınıyı, her ayrıntıyı belleğine kaydediyor, işliyor ve kendi diline tercüme ediyor. Bazı anlar-anılar-nesneler, sanatçının resimlerinde, neredeyse hiper-realist imajlar olarak var olurken, öte tarafta, mağara resimlerini andıran yalınlıkla resmedilmiş anlar/olaylar beliriyor. Bu fazlasıyla yüklü, tarih ve mekanlar içinde hızla hareket eden, baş döndüren dünya, yeni duygulara gebe anlamları açmaya çağırıyor.

Sanatçı, denemeyi, yapıp bozmayı, bitmiş ve tamamlanmamış gibi görünen ayrıntıların birliğini tuvaline taşımayı seviyor. Kimi zaman uzun süren araştırmaların sonuçları ürettiği eserlere taşınırken, kimi zaman atölyesinde dinlediği radyodan gelen haberleri şekillendiriyor işlerini. Sergi, sanatçının atölyesinde halihazırda üzerinde çalıştığı, oynadığı, her gün bakıp eklemeler yaptığı son dönem çalışmalarıyla bir süre önce sonlandırdığı serilerden bir seçki sunuyor. Serginin başlığı da Töre’nin, bu ilk solo sergisi, izleyiciyle ilk buluşması için ürettiği bir kelime oyunundan geliyor.

“Whellkom” sanatçının, hayatın içinde duran ve ancak farklı bakış açılarıyla fark edilmeyi bekleyen anlarına/hallerine ilişkin anlatılarını içeriyor. Hayvanların yaşantısı, insan zihni, uzay ve deniz gibi çoklu bilinmeyenlerin resmedildiği çalışmalar; meydan heykellerinden, kumdan kalelere, grafittilerden klasik portrelere, yaşamın ve zihnin sıçramalarını resmin ruhuna işliyor.

*Tipi, Amerika’daki Büyük Düzlükler ve Göller bölgesindeki Kızılderililer tarafından hayvan derileri, ve kumaş kullanılarak yapılan koni biçimindeki çadırlara verilen isimdir.

Yazar Hakkında

avatar
Müzik, Sinema, Tiyatro, Güncel Sanat, Kitap ve Keşif ana başlıkları altında okuyucular, güncel kültür sanat haberlerini takip ederken, yapılan röportajları keyifle okuyor...

TAKVİMİ GÖR

Konser, Sergi, Sahne Şovu, Tiyatro... Nerede? Ne Zaman? Şehirde Ne Varsa Hepsi Burada !

SanatOnline.Net e-posta aboneliği

Sanatsal etkinliklerden haberdar olmak ve sanat haberlerini almak için e-posta hesabınızı bırakabilirsiniz.