Barış Gönenen'i Sahnede İzlemeyen Kalmasın!

baris gonenen

Yazar: Şafak Ulusoy

2012 yılında Beykent Üniversitesi GSF Oyunculuk Bölümü’nden mezun olan, bugüne kadar birçok oyunculuk ödüllerine layık görülen genç yeteneklerden Barış Gönenen ile tiyatro, sinema, hedefleri ve projeleriyle ilgili konuştuk.

Seni hem tiyatro hem de sinema sahnesinde izliyoruz. Oyunculuğunla ilgili kendini sana daha çok keşfettirdiğini düşündüğün alan hangisi oldu? Kendini daha çok hangisine yakın buluyorsun? Neden?

Oyunculuğa tiyatro sahnesinde başladım. Kendi oyunculuk serüvenim içinde bugüne kadarki keşiflerim dolayısıyla sahne üzerinde oldu. Tiyatro kariyerim ilerleyip sık sahneye çıktığım sezonlarda sahne üzerinde çok şey öğrenmeye başladım. Tam o döneme denk geliyor sinema kariyerimin başlaması. Benim için bambaşka bir deneyim oldu. Öğrendiğim her şeyi unutmam gerektiğini anladım ve dolayısıyla zor bir süreçti. Ama sinemada da sahnede de öğrendiğim ortak şey ikisinin performe edilme hali bambaşka olsa da süreci, rolle tanışma ve ulaşma serüveni çok benzer. Süreçle daha çok ilgilendiğim ve sürecin daha mühim olduğunu düşündüğüm için -en azından şimdilik- kendimi tiyatroda daha iyi ifade ettiğimi düşünüyorum.

Seni bugüne kadar alternatif tiyatro sahnelerinin oyunlarında izledik. Bu özellikle istediğin bir tercih mi oldu?

Evet bugüne kadar kurum veya prodüksiyon tiyatrolarında çalışmadım. Biraz tesadüfi biraz da tercihen kariyerim küçük salonlarda başladı. Büyük sahneye bugüne kadar sadece bir kez okul oyununda çıktım. Alternatif sahnelerde bir kariyer hedefim yoktu. Hala da yok. Kendime yer bulabildiğim, inandığım tüm tiyatrolarla çalışabilirim. Özellikle bu sahneleri tercih ediyorum diye bir durum yok. Fakat zamanın ruhu ile ilgilenen, çağdaş ve arayış içinde olan, "yüksek sanat" hedefleri olmayan bu alanlarda çalıştığım için memnunum.

baris gonenen

Tiyatronun ülkemizdeki son yıllardaki durumunu nasıl değerlendiriyorsun? Ülkemizde özellikle İstanbul’da artan alternatif tiyatro toplulukları ile ilgili neler düşünüyorsun?

Tiyatronun son yıllarda ufak da olsa istanbul'da bir kamuoyu yarattığını söylemek mümkün. Bu durumu kurumlar, prodüksiyonlar ya da bağımsız sahneler hep beraber yaratıyor diyebiliriz. Çünkü üst üste kötü iş gören seyirci tiyatroya gitmeyi bırakıyor. Bu arayış İstanbul'daki tüm tiyatroları ilgilendiriyordur diye düşünüyorum. Birbirinden ayırmak doğru değil. Bugün yeni ekipler, genç oyuncular, yazarlar kendilerini ifade edecek yerler arıyorlar bulamayınca da kendi alanlarını yaratıyorlar. Bu uzun vadede çok kıymetli.Tiyatro kendi küçük dünyasında popülerleşiyor. Alternatif tiyatrolar tanımından hoşlanmıyorum. Aslında benim de içinde bulunduğum ve kendi geleneğini yaratan bu ekiplerin kimseye alternatif olma çabası yok. Bağımsız tanımını daha doğru buluyorum.

Seni Sami Berat Marçalı’nın yönetmen olduğu tiyatro projelerinde daha çok izledik. Sinema projelerine göre, kapalı ve belirlenmiş tiyatro projelerini tercih ettiğini söyleyebilir miyiz?

Aslında Sami'nin oyunlarında çok oynuyormuşum gibi bir algı var ama sadece iki kez beraber çalışma fırsatımız oldu. Aynı yönetmenlerle çalışmayı seviyorum. Ortak dil konuşmak hem işi kolaylaştırıyor hem de güçlendiriyor. Aslında son sezonu saymazsak çok fazla tiyatroda çalıştım. İstanbul'da oynamadığım sahne çok az sanıyorum. Bulut, Emek, Craft ile de çalıştım. Ama İkincikat benim evim. Tiyatroya başladığım, içinde var olan herkese çok inandığım bir yer. Bu yüzden diğer çalıştığım sahnelere çok kıymet vermek ile beraber İkincikat'la daha sağlam bir bağım olduğunu söylebilirim.

Oynayacağın projeleri seçerken özellikle dikkat ettiğin şeyler var mı?

Sinema için de tiyatro için de aynı şey geçerli. Öncelikle işin kendisi dünyaya ne söylüyor, söylediği şeyde bir kusur var mı onunla ilgileniyorum. Sonra ekip sonra da rolle ilgileniyorum. Bu sıralama önceden tam tersi idi, şimdi değişti.

baris gonenen

Şu anda içinde yer aldığın projeler hangileri? Bu sezon seni izleyeceğimiz oyunlar ve filmler neler olacak?

Geçen sezon prömiyer yaptığımız P*rk bu sezon da devam edecek. Aynı zaman da Aralık ayında başlayacak ikincikat'ın yeni oyunu Kabileler'de oynuyorum. Baharda da İstanbul Tiyatro Festivali'nde prömiyer yapacak olan Küçük Ev'de çalışacağım. Şimdilik önümde bunlar var.

Tiyatro ve sinema ile ilgili oyunculuk dışında yönetmenlik vs. gibi başka projeler içinde yer almayı veya üretmeyi düşünüyor musun?

Tiyatro için bir yönetmenlik hayalim var ama kendimi hazır hissettiğim zaman hayata geçebilir. Bir de belgesel çekme planım var ama sanıyorum önümüzdeki beş yılda gerçekleşmeyecek.

Bugüne kadar yer aldığın projelere bakıldığında hızla yükselen bir performans grafiğin olacağı kesin gibi görünüyor. Bu kısa zamanda geldiğin tabloyu, senin hayallerinin veya hedeflerinin tam olarak neresinde görüyorsun?

Bu mesleği tercih ettiğim zaman büyük hayallerim yoktu. Aslında pek hayalim de yoktu. Okulda da çok parlak bir öğrenci değildim. Profesyonel olarak sahneye çıkmaya başladıktan sonra -hayatın da cilvesi elbette - her şey iyi gitmeye başladı. Güzel roller kaptım, ödüller aldım, hakkımda iyi yazılar çıktı. Sonra mesleğimle ilgili beklentilerim arttı. İnsan hep daha fazlasını istiyor, hep birinci ben olayım diyor. Biraz hırslandım ve üst üste çok oyun yaptım. Böyle zamanlarda işin biraz ruhunu kaybediyorsunuz. Oyun oynamanın ruhu elinizden kayıp gidiyor. Artık daha sakinim. Daha çok oyun baris gonenen

oynamanın ruhu ile ilgileniyorum. Ne kendimle ne de başkalarıyla yarışmamaya çalışıyorum. Zaten memleketin hali ahvali bizi aşağı çekmeye çok müsaitken bir de oyunun dışında kalmak istemiyorum. Bu yüzden bugün sadece mutlu olduğum işler yapmaya çalışıyorum. Büyük tutkularım ve mesleki hırslarım zayıfladı. İyi hissetmezsem bir süre sonra oyunculuk da yapmayabilirim. Ben değil biz demeyi öğrenmeye çalışıyorum. Hala oynamak istediğim çok rol var. Tadını çıkarmalı.

Bundan sonrası için kısa zamanlı gelecek hedeflerin var mı? Nedir?

Bir süre yurtdışında yaşamak gibi bir hayalim var. Hem eğitim hem de kafamı eylemek için. Bakalım.

Bugünlerde izlediğin oyunlardan seni en çok etkileyen hangileri oldu?

Sezon yeni başlıyor o yüzden pek bir şey göremedim. İkincikat'ın Kasap işini çok seviyorum. Geçen sezon Ekip tiyatrosu'nun iki kapılı ev'ini çok sevmiştim.

TAKVİMİ GÖR

Konser, Sergi, Sahne Şovu, Tiyatro... Nerede? Ne Zaman? Şehirde Ne Varsa Hepsi Burada !

SanatOnline.Net e-posta aboneliği

Sanatsal etkinliklerden haberdar olmak ve sanat haberlerini almak için e-posta hesabınızı bırakabilirsiniz.