Bilmeniz Gereken 5 Genç Fotoğrafçı

Yazar: Yasemin Elçi

Herkesin fotoğraf çektiği ve gerçek fotoğraf sanatçıları üzerindeki rekabetin arttığı bir dönemde yaşıyoruz. Her gün önümüze çıkan binlerce imgeyi fotoğraf ile üretim yapan sanatçıların eserlerinden ayırmanın en temel yolu, sanatçıları yolculuklarının başında farkedip kurdukları cümleleri süreç boyunca takip etmek. Böylece, anlık etkilerle, kalıcı içerik arasındaki farkı anlayabilir, sanatçıların kullandıkları değişken sunum biçimlerini de gözlemleyebiliriz. Aşağıda tanıyacağınız beş fotoğrafçının hepsi kariyerlerinin başında sayılmaz; kimileri yurtdışında bile koleksiyonerlerin ve festivallerin ilgi odağı haline gelmiş. Türkiye’deki genç ve yetenekli fotoğrafçıları keşfetmeniz ya da tekrar hatırlamanız için size beş isim seçtik.

sergen sehitoglu

Sergen Şehitoğlu

Belirli bir kavramın etrafında şekillenen ve bu çağın görsel kodlarını barındıran işler üretiyorum. Aynı zamanda ürettiğim yapıtlar fotoğrafın doğasına ve üzerine yapışmış stereotiplere ait sorular içeriyor. Son cümle olarak da Siskind’den bir alıntı: ‘Evet, ben bir biçimciyim, fakat ne yazık ki hepsi bu değil.’”

Sergen’in projelerini detaylı incelerken sunum-içerik ilişkisini her seferinde yeniden çözmeniz gerekecek. Geçen yıl Sanatorium ve Backslash Gallery (Paris)’deki karma sergilerde; ArtInternational, Contemporary Istanbul ve Volta Basel sanat fuarlarında yer alan sanatçı, geçtiğimiz ay Sanatorium’da “Cubbyhole” adlı kişisel sergisini açtı. Nisan 2016’da Backslash Gallery’de gerçekleşecek yeni sergisine hazırlanıyor. Ayrıca Nisan ayına tamamlanacak yeni bir kitap projesi var. Moda fotoğrafları pek çekmiyor, ama geçen yıl yabancı bir dergi için mimari portreler üretti.

1980 doğumlu Sergen, 2010’da İ.F.M Leica Galeri’de açtığı ilk kişisel sergisinden sonra, eserlerini İstanbul, Berlin, Bruksel, Amsterdam, Londra, İzmir, Ankara, Bursa, Paris ve Viyana’da çeşitli galeri ve fuarlarda sergiledi. 2010 yılında fotoğrafları Silvershotz International dergisi tarafından Folios 2010 seçkisinde yer aldı. 2013 yılında “0 dB” adlı ilk fotoğraf kitabını yayınlayan Şehitoğlu, bir fotoğraf inisiyatifi olan GFİ’nin kurucu üyelerinden. Sanatorium’daki yeni sergisi için takipte kalın.

cemre yesil

Cemre Yeşil

Fotoğraf benim için bir anlama ve ifade çabası; daha yakından bakmak, çıplak gözle göremediğimi anlamaya çalışmak, merakımı gidermek ile ilgili. Dolayısıyla anlatmak istediğim şey, genelde kendi anlamak istediğim şey ile örtüşüyor. Genel olarak insanın ilişki kurma biçimleriyle ilgileniyorum ve hayatın akışında karşıma çıkan ya da içine doğduğum ilişkiler, ilişki biçimlerinden etkileniyorum; bir insanın başka bir insanla, doğayla, bir hayvanla, bir objeyle, bir aletle, bir mekanla ya da zamanla ve kendisiyle kurduğu ilişkiyi anlamaya çalışmak oluyor çıkış noktalarım.”

British Journal of Photography’nin Şubat 2015 sayısında Dünya’da izlenmesi önerilen 25 fotoğrafçıdan biri olarak gösterilen Cemre, şu anda Bilgi Üniversitesi’nde yarı zamanlı olarak öğretim görevlisi olarak çalışıyor. Haziran ayında Karaköy’de açtığı FilBooks ise fotoğraf, sanatçı ve çocuk kitaplarının yer aldığı bir kitapçı, atölye mekanı ve aynı zamanda kafe. FiL’in kurulmasındaki temel motivasyonlardan biri de sanatçı kitabını herkes için daha ulaşılabilir kılmak. Hayatında sanatçı kitabı bakmak ya da almak pratiği olmayan ama kahve içmek için kafede vakit geçiren bir kitlenin böyle bir mecranın var olduğundan haberdar olmasını önemsiyor. Önümüzdeki yıl arkadaşı Maria Sturm ile ortak çalıştığı bir projesi kitap olarak çıkacak.

ege kanar

Ege Kanar

Çok katmanlı, muğlak görüntüler olan fotografların gerçekliği yeniden üretme biçimleri ve bu görüntüler üzerinden kurguladığımız dünyanın kendine has doğası ile ilgilendiğimi söyleyebilirim. Bellek, temsil, arşiv, öznellik, cismanilik gibi kavramlar ile uğraşan eleştirel okumalar ve fotografik görüntülerin büyülü gerçekliğinden beslenen bir çeşit bakma ve anlamlandırma isteği aslında benim için iki ana izlek oluşturuyor. Bu bağlamda hem kendi ürettiğim görüntülerle çalışmayı hem de buluntu fotografları yeniden düzenleyerek çeşitli anlam kaymaları yaratmayı deniyorum.

Landskrona Fotoğraf Festivali kapsamında davet edildiği "Focus: Turkey", Spot Üretim Fonu tarafından desteklenip El-Hamra pasajında gerçekleştirilen “Bir Gün Herkes Heykeltraş Olabilir” ve Sabancı Müzesi'nde yer alan “Buluşma” geçtiğimiz yıl Ege’nin katıldığı sergiler arasındaydı. Halen C.A.M.'de devam eden ve Sevim Sancaktar'ın küratörlüğünü üstlendiği “Hafızayı Taramak” sergisi kapsamında da işlerini görmek mümkün. Ayrıca, üç yıl süren bir çalışmanın sonunda Can Dinlenmiş ile Türkiye'deki Ruh Sağlığı Hastanelerine odaklanan “Depo: Akıl Hastanesinde Hayat” isimli bir belgesel üretti. !f İstanbul ve Documentarist kapsamında gösterilen bu belgeseli çeşitli festivallere yollamaya devam ediyor. Önümüzdeki yıl müzikle tekrar uğraşmaya başlamayı ve fotoğraf pratiğinin yanında teorik ilgi alanlarına da yer açabilmeyi istiyor. Gelecekte objeler, metin parçaları, ses, ışık gibi bir takım başka öğeler de yaptığı işlere sızabilir.

Moda fotoğrafları çekmiyor, ancak moda fotograflarının ustaca kodlanmış dünyası onun için verili bir kültürel bağlamda; arzu, bakış, cinsiyet rolleri, dönemin estetik anlayışı gibi çeşitli bulguların içinde kristalize olarak okunabilir hale geldiği devasa bir arşiv oluşturuyor.

elif kahveci

Elif Kahveci

Amacım benzersiz anlar yakalamak değil. Daha önce defalarca aynısı yaşanmış ama ilerde yaşanamayacak olan anları bir nevi belgeleyerek örneklemeye çalışıyorum. Bu sebepten çektiğim fotoğraflar mekan ve insan birlikte o kültürü fotoğraflarda yaşatmaya devam edebiliyor. Fotoğraf çekerken iki ayrı yol izliyorum. Biri tamamiyle içgüdüsel bir refleks, buna belki de biriktirme iç güdüsü diyebiliriz. Anları biriktirmek adına çektiğim yüzlerce fotoğraf. Diğeri ise, dikkatimi çeken ve üzerine düşündüğüm olay ve durumları fotoğraflamak oluyor ki, daha uzun bir sürece dayanıyor. İşin içine kimi zaman manipulasyon da girebiliyor böyle olunca. Yine de kafam da çok net imajlar kurmuyorum el yordamıyla gitmek hoşuma gidiyor. Böylece fotoğrafları çekerken duyduğum heyecanın seviyesi işin kalitesiyle de orantılı oluyor bir nevi önsezi.

Uzun zamandır fotoğraf çekiyor olmasına rağmen, hayatını bu yönde yönlendirmeye yeni karar verdi sayılır. Fakat hızlı bir çıkış yapan Elif’i Mamut Art Project, Casa dell’Arte (Bodrum) ve Galerist’te gerçekleşen karma sergilerde gördük. 1990 doğumlu; Bilgi Üniversitesi İletişim Tasarımı’ndan mezun oldu ve ara sıra moda fotoğrafları da çekiyor. Elif’e şu sıralar Milano sokaklarında rastlayabilirsiniz.

dilara arisoy

Dilara Arısoy

Fotoğraf çeken, çekilen ve izleyen arasındaki ilişki üçgenini kurmamı sağlar. Bu üçgenin her bir köşesinde duran bu aktörlerin hepsinin birbirinden bağımsız ama bir o kadar da tamamlayıcı olduğunu düşünürsek, işlerimdeki genel niyetim; insanların, yaşanan veya görülenlerin birbirlerinden farklı ve bir o kadar da aynı, yabancı ama çok da tanıdık veya karmaşık ama aslen basit yapılara sahip olduğu gerçekliğini tekrar tekrar kendime ve herkese hatırlatmak diyebilirim. Fotoğrafımı tetikleyen aslında yaşadığım, tanık olduğum, duyduğum, kokladığım, işittiğim herşey, her an diyebilirim çünkü çekim anı, yanı deklanşöre basılan anın aslında çok ‘şuursuz’ bir an olduğunu düşünüyorum. Şuursuz'u burada ‘tüm hesap kitaplardan arınmış, aslında tam da ‘siz’ olduğunuz, birikenlerin çıktığı bir an ve o andaki kararın sonucu olan fotoğrafın kendisi’ olarak tanımlıyorum. Dolayısıyla çekimlerimi kafamda bir sonuç çizmeden ama öncesinde süreci analiz ederek yaparım. Çıkan sonuç kafamdakine hep yakın olur, çünkü hepsinde ben varım ve kendimden öğreneceklerim.

Geçtiğimiz Kasım ayında CerModern’de, 2011 senesinde yaşanan büyük depremden sonra beş fotoğrafçı ile birlikte gerçekleştirdiği Van Projesi, ‘Kentsel Adalet’ adlı karma grup sergisinde yer aldı. Ekim ayında gerçekleşecek Fotoİstanbul Festivali’nde ve Kasım ayında Fotoğraf Vakfı tarafından düzenlen ‘Belgesel Fotoğraf Günleri’nin çağdaş fotoğraf bölümü altında ‘lucid silence’ serisinin gösterimi yapılacak. Moda fotoğrafçılığı ise hep ilgisini çekmiş, özellikle Emir Eralp, Sedef Delen, Koray Birand ve Emre Doğru yakından takip ettiği isimler arasında.

Görsel 1: Sergen Şehitoğlu
Görsel 2: Cemre Yeşil
Görsel 3: Ege Kanar
Görsel 4: Elif Kahveci
Görsel 5: Dilara Arısoy

TAKVİMİ GÖR

Konser, Sergi, Sahne Şovu, Tiyatro... Nerede? Ne Zaman? Şehirde Ne Varsa Hepsi Burada !

SanatOnline.Net e-posta aboneliği

Sanatsal etkinliklerden haberdar olmak ve sanat haberlerini almak için e-posta hesabınızı bırakabilirsiniz.