Damla Pehlevan Röportajı

damla pehlevan

Yazar: Damla Yolaç

Damla Pehlevan, bir zamanlar TRT Çocuk Korosu’ndan ilham alarak sınıfta tahtaya çıkıp şarkılar söylerken bugün Shantel, BaBa ZuLa gibi isimlerle sahnede. Kimi zaman klavyede, bazense dansçı ya da vokalist. Mimari ve müzik onun için ayrılmaz bir bütün. Yakında çıkacak albümü ve hakedilmiş tesadüflerle ilerleyen kariyeri hakkında Damla ile sohbet ettik. Damla’ya sahnede mutlaka dikkat edin.

Kaç yaşındasın, nerelisin?

İstanbullu’yum, 28 yaşındayım.

Müzik nasıl başladı hayatında?

Müzik aslında annemle TRT Çocuk Korosu şarkılarını radyodan ezberlemeye çalışırken, sınıfta tahtaya çıkıp şarkı söyletilirken bir ara başladı. İlkokulda açılan bir sanat bursu sınavı için müzik öğretmenim velim yerine beni kaydettirmiş. 8 yaşındaydım. Piyano ve ses eğitimi dersleri almaya başladım. İlk piyano öğretmenim saçlarımı okşayarak kibar kibar bana müzik anlatırdı. Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuvarı yarı zamanlı sınavlarına girmemi istedi. Çello bölümünü kazanarak konservatuvar koridorlarında koca enstrümanımla bir sene geçirdim, daha sonra tekrar sınava girerek piyanoya geçtim. Böylece 10 yaşında iki okulum oldu. Konservatuvar çok büyülü bir yerdi. Müzik, çocukluğum demek benim için.

BaBa ZuLa ile yolun nasıl kesişti?

Lisede Fransız Konsolosluğu'nun düzenlediği şarkı yarışmasına katılarak bir ödül aldım. Sonrasında yurt içi ve yurt dışı iki yarışma, birkaç derece daha... Bu şekilde Galatasaray Liseliler çevresinde "Şarkıcı Kız" olarak ismim geçmeye başladı. Lise arkadaşım Ahmetcan, Baba Zula'nın menajeri. Ben üniversiteden yeni mezun olmuş ve bunalımlı bir ev dönemi geçirirken bir gün aradı ve üç gün sonra canlı yayında Baba Zula ile şarkı söyleyip söyleyemeyeceğimi sordu. Ertesi gün Maslak Otosanayi'de, Saniki'de provadaydım. Pijamalardan Kingo Disco'ya hızlı bir geçiş oldu. Sonra her şey öyle devam etti. Grupta klavyeci, dansçı ve vokalist olarak yer aldım.

damla pehlevan shantel

Shantel’in seni dinleyip turnesine davet etmesi nasıl oldu?

Paulo Coelho'nun “Elif” kitabinin lansman partisi İstanbul'da oldu. Baba Zula ile o konserde sahneye çıktım. Shantel de aynı booking şirketi ile çalıştığı için o da davetliydi. Kuliste tanıştık. Sahnede Disco Boy parçasına klavye ile eşlik ettim. Güzel bir elektrik oldu aramızda. Çıkışta “Benimle turneye gelir misin?” dedi.

Birçok konser mekanı ve müzisyen görmüş olmalısın bu turne sayesinde, neler öğrendin, nasıl yansıdı bunlar sana?

Hayatımın en güzel tecrübelerinden biri. Kendimi bir müzisyen olarak çok şanslı hissediyorum açıkçası. Büyük festivaller, çok iyi işleyen organizasyonlar, konser salonları ve izleyiciler, güzel insanlar içinde buldum kendimi. Öğrendiğim en harika şey müzisyen olmanın ne demek olduğu sanırım. Gerçek anlamda turne yapan, dünyayı gezen bir müzisyen. Sabah ne yaparsın, akşam ne yersin, vergini nasıl ödersin, hangi disiplinde egzersiz yaparsın... Sürekli üretmek, dinlemek, disiplinli çalışmak. O dönem müzik çok umut vericiydi benim için.

damla pehlevan

Türkiye’de neleri eksik veya imkansız buluyorsun?

Bu soruya müzisyenler, kendi aramızda sürekli cevap veriyoruz, uzun uzun... Benim ilk aklıma gelen yeterli sayıda ve nitelikte konser mekanı olmaması. İstanbul çok büyük. Bütün ülkede eşit dağılan bir müzik erişilebilirliği olması gerekli. İmkansız olduğunu düşünmüyorum tersine son beş yılda güzel yerlere doğru gittiğini düşünüyorum. Karşılaştırırsak benim için en şaşırtıcı olan şey, Avrupa genelinde "köy"lerde bile belki İstanbul'un göbeğindeki bir salondan daha kapsamlı, yalnızca müzik değil, çok katılımlı ve çeşitli sanat programları olması. Bu tabi ki halkın gelir düzeyi ve ülkenin sunduğu yasam modelini de düşündürüyor. Sessiz sakin, hatta sıkıcı Avrupa kenti... Akşam biletini almış yaşlı genç herkes konsere gelmiş. Türkiye genelinde bütün yerel müzik zenginliğini düşünürsek bereketli bir müzik ve müzisyen pazarı, buna bağlı olarak gruplar, konserler, festivaller, konser salonları, müzik okulları olsun isterim. Aşıklar festivali olsun mesela, 100.000 kişi izlesin isterim. Çoğalmak, yetişememek isterim. Karşılıklı olarak da iş ahlakı, sistemli çalışma, işinde uzman müzik sektörü çalışanları.

Shantel ile konserler devam edecek mi?

Stefan ile güzel bir dostluğumuz var. Kendisi Türkiye'den hep haberdar. Birlikte bazı şarkılar yazıyoruz. Müziğimizi paylaşıyoruz. Bu anlamda turnede olmasam bile devam ediyor ilişkimiz. Olayların yaşandığı gün bana Bataclan'da sahne aldığımız geceden bir fotoğraf gönderdi. Aynı şekilde tekrar yola çıkar mıyım? Neden olmasın.

MIAM’da bitirdiğin Sonic Arts bölümünü merak ediyorum, nasıl bir bölüm bu?

Sonic Arts İTU'de MIAM müzik programının açılan en son bölümü. Ses tasarımı ve bestecilik üzerine yüksek lisans ve doktora eğitimi alabiliyorsunuz. Daha anlaşılır olması açısından elektronik ve elektro akustik müzik yapmaktan, ses enstalasyonlarına; multimedia tasarımından ses programlamaya kadar uzanan geniş ve zamanın en yenisini takip eden bir bölüm. Beni çok başka bir dünyaya taşıdı. Özellikle mimari alanında eğitim aldığım için kafamda müzik ve mimarlığın birleşimi oldu diyebilirim. Tez çalışmam da bu yönde oldu.

damla pehlevan baba zula

Peki albüm çalışman ne aşamada?

Albüm için zaman içinde çok güzel gelişmeler oldu. Aslında kendi şarkılarımı sahnede çalıyordum. Son bir yılda özellikle evrilip güzelleştiler, fikirler oturdu. Stüdyo çalışmaları için bir süre performansa ara vermiştim, fakat şimdi farklı stillerde şarkılar da söylediğim konserler yapıyorum. Çaldıkça, söyledikçe albüm diyebileceğimiz birikim, yani müziğin kendisi zaten ortaya çıkıyor. Ses kendini buluyor, tavır kendini buluyor. Benim için müziğin performans kısmı, sahnede o anda olanı, paylaşılanı en güzeli. Bunu çok önemsiyorum ve bir çeşit bağımlılığım var sanırım. 2012'de eski grubum Biz ile bir albüm tecrübem var ama bu sefer çok daha yoğun bir süreç ve tamamen bana ait olarak ilerliyor. Bu ara yapımcılar ve sözleşmeler arasında bir secim yapma aşamasındayım diyebilirim.

 

Fotoğraf 1, 3, 4: Rehan Miskçi
Fotoğraf 2: Matthias Hombauer 

Yazar Hakkında

TAKVİMİ GÖR

Konser, Sergi, Sahne Şovu, Tiyatro... Nerede? Ne Zaman? Şehirde Ne Varsa Hepsi Burada !

SanatOnline.Net e-posta aboneliği

Sanatsal etkinliklerden haberdar olmak ve sanat haberlerini almak için e-posta hesabınızı bırakabilirsiniz.