‘Eski’nin Zarafeti

Röportaj: Gözde Ulusoy

gözde atlı

Biraz yavaşlayıp, detaylara vakit ayırmanın imkansızlaştığına kendimizi çok inandırdık. Bu fikre tam tersi bir duruşla yaşayan, tasarlayan ve üreten Gözde Atlı’yla tanışın! İnce detayların değerini korumayı öncelik alan mücevherleriyle, vintage tutkunlarının zaten tanıdığı tasarımcı, işlediği her zarif detayda bizi geçmiş zaman insanlarının özenli dünyasına götürüyor. İlhamını doğadan alan Gözde Atlı, kimi zaman ürktüğümüz hayvanları bile değerli taşların ışıltısı ve tasarımlarının özgünlüğüyle peşinden koştuğumuz mücevherlere dönüştürüyor.

Hızlı bir giriş yapalım. Neden mücevher? Neden vintage? 

Küçüklüğümden beri süregelen anneannemin antika  mücevherlerine olan ilgim, seneler sonra üniversitede aldığım tasarım eğitimiyle birleşince; ‘eski’ye olan tutkumu işime dönüştürdüm. Eski fikrinden ilham alıp, kendi tarzımla yorumluyorum. Ayrıca şahsi koleksiyonum için vintage takı ve obje topluyorum.

gözde atlı

Kendi isminle oluşturduğun markan “Gözde Atlı”, geçtiğimiz yıl içerisinde çok daha bilinen ve takip edilen bir markaya dönüştü. Kişiye özel ya da butik üretim yapan biri olarak, sence bu parlama süreci nasıl gelişti?

Çok teşekkürler.  Evet aslında butik üretim yaparak zor bir süreç ama kendimi biraz şanslı görüyorum bu konuda. İlk koleksiyonumu Midnight Express gibi doğru bir noktada sunarak başladığımı düşünüyorum. Oldukça seçici bir ekip ve kesinlikle tasarımlarımı taşıması adına doğru kişilere ulaşabiliyorum. Sonrasında ve aslında temel olan çok çalışmak ve bana inanan, benim gibi emek veren ustalarımın da payını es geçmeden, iyi ekiple, iyi bir sonuç ortaya çıkarmak var.
Tasarımlarının değişmezleri arasında elmas, zümrüt, yakut, inci gibi değerli taşlar var. Malzeme seçimlerin ve tasarımlarının birbirini tamamladığını düşünüyor musun? 

Evet ruhunu yansıttığını düşünüyorum.  Uzun yıllar kullanılabilmesi hatta sonraki nesillere de taşınabilmesi fikrini hiç aklımdan çıkarmıyorum ve buna göre materyal ve değerli taşlarla çalışmayı uygun buluyorum.

Bir mücevher “Bu Gözde Atlı’nın!” dedirten nedir?

İnce detayları ve işçiliği bence.

gözde atlı

Kimi zaman tek parça, kimi zamanda aynı modelden yalnızca bir kaç edisyon hazırlıyorsun. Bu, mücevherleri kişiye özel kılma adına bilinçli bir sınırlama değil mi?

Evet, o eski zaman ruhunu biraz yansıtmak istiyorum. Her ürün, tek tek elde ve büyük bir titizlikle hazırlanıyor. Bazen  aynı modelleri farklı taşlar ve materyaller kullanarak değiştirip kişiselleştirmeyi seviyorum.

Hem genç hem de aslında uzun yıllardır bu işin içinde olan bir tasarımcı olarak, sence mücevher tasarımını özel ve zor kılan etkenler neler? 

Keyifli ancak çok emek isteyen bir iş. Ben hala her gün yeni bir şeyler öğreniyorum. Ve hayran oluyorum.. Maalesef günümüz teknolojisi mücevher tasarımında el işçiliğine eski değerin verilmesini zor kılıyor. Bunun etkisiyle de artık eski teknikleri yapacak ustalar azalıyor ve yenileri yetişmiyor...

Çok farklı stillere sahip kişilerin senin takılarını tercih ettiğini gözlemliyorum. Sence ortak beğeniyi sağlayan nedir?

Kesinlikle el işçiliğine duyulan özlem.

Peki Gözde Atlı Design tasarımlarını nerelerde bulabiliyoruz?

Midnight  Express’in Bebek ve Bodrum mağazalarında,  Au Vintage’ın online satışında,  Souq Karaköy,  Mae Zae Karaköy ve Ark of Crafts Şişhane’de bulabilirsiniz. 

TAKVİMİ GÖR

Konser, Sergi, Sahne Şovu, Tiyatro... Nerede? Ne Zaman? Şehirde Ne Varsa Hepsi Burada !

SanatOnline.Net e-posta aboneliği

Sanatsal etkinliklerden haberdar olmak ve sanat haberlerini almak için e-posta hesabınızı bırakabilirsiniz.