Nilipek ve Alternatif Müzik Üzerine

Nilipek

Yazar: Damla Yolaç

Sessiz, derinden, sade ama çok hazır ve emin müziğiyle geldi Nilipek. Dijital olarak yayınladığı albümün ardından, yakında müzik marketlerde de yerini alacak ‘Sabah’ı konuştuk.

-Nilipek nereli, kaç yaşında, ne okudu?

Nilipek 88de İzmir'de doğdu, yaşını hesaplamayı 24ten sonra bıraktı, ama yoğun istek üzerine düşünüyor ve 27 diyor. Önce Boğaziçi Üniversitesi'nde Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık, sonra da Maastricht Üniversitesi'nde Biyolojik Psikoloji okudu. Şu anda Bahçeşehir Üniversitesi'nde Sinema ve Medya Araştırmaları Doktora Programı'na devam ediyor.

-Ne zamandır müzik yapıyor?

İlkokulda kendi kendime yaptığım ve evde söylediğim saçma şarkıları saymazsak, kendi şarkılarımı yapmaya lisede başladım. Bir gruba dahil olmak ve şarkıları yorumlamak da aynı döneme geliyor, misal Metallica çaldığımız (bas gitar çalıyordum o dönem) korkunç videolarımız mevcut. Üniversitede de bu şekilde devam etti, bir yandan evde şarkı yazıp bir yandan gruplarda bas gitar çalarak ya da geri vokal yaparak. Yüksek lisanstan dönünce de artık şarkıların düzenlemeleri üzerine çalışıp, doğru dürüst kayıtlar almaya karar verdik.

-Albümün hazılanması ne kadar sürdü?

Kayıt süreci toplamda 20 gün, sonrasındaki mixler, ek kayıtlar, masteringler birkaç ay sürdü. Sonrasında kartonet, yapım şirketi, yayınlama yolları falan derken hemen hemen bir yılı doldurduk. Ancak şarkıların en son, kayıttaki hallerine ulaşabilmeleri 1 yıl boyunca çıkılan konserlerin sonucu. Her konserde bir şeyler değişti, bir şeyler eklendi ve albümde son halini aldı.

-Dijital ortamda paylaşıldı, müzik marketlerde yerini ne zaman alacak?

Önümüzdeki haftalarda umarım.

-Nilipek’in yanında kaç kişilik bir ekip var, üretiminizden dinleyiciye ulaşana kadar nasıl bir iş bölümü oluyor?

Genelde şu şekilde oluyor: ben şarkıyı yazıyorum, kafamda yeterince oturttuktan sonra 'size yeni bestemi çalayım mı?' diye stüdyoda arkadaşları darlıyorum. Üretim aşamasında 5 kişilik bir grubuz. Genelde ortaya bir fikir çıkıyor ve o fikir üzerinden hep birlikte hareket ediyoruz.

-Babylon’da lansmanın oldu geçtiğimiz günlerde, alternatif müzik Türkiye’de sahne buluyor mu? Bunun için nasıl bir işleyiş var mekan/sanatçı arasında?Nilipek

Aslında her müzik az ya da çok kendi sahnesini oluşturuyor, veya daha eklektik tarzlara evrilerek varolan farklı sahnelere eklemlenebiliyor. Hem araştırma, ilişki kurma, hem de kollektif hareket edebilme rol oynuyor sahne oluşturma/bulma konusunda. Bu noktada çok anlayışlı, sanatçıya, müziğe destek olma amacı taşıyan sahneler olduğu gibi kâr amaçlı hareket ederken müzisyeni ezip geçen mekanlar da var. Şanslıyım ki henüz ikincisine denk gelmedim, hatta hep tam tersi oldu. Sanırım alternatif müzikte biraz daha birbirini kollama, birbirini destekleme hissi mevcut.

-Eskiden albümsüz sanatçının konser vermesi zorken, birçok yeni mekanda, albümsüz sanatçıların da canlı performansları oluyor, bu mekanlar ve dinleyici kitlesiyle ilgili ne düşünüyorsun?

Artık birinin yaptığı müziğin kanıtı albüm değil; kayıt yapmak eskisinden çok daha kolay. Ve müzisyenin kitlesi de albüm satışından ibaret değil; çok daha fazla kanal var müziğini yayınlayıp dinleyici sayısını arttırabileceği. Tabii bu iki cümlede özetleyebileceğimiz kadar basit değil, ama çok şey söylüyor. Mekanlar da ister fırsat vermek istesinler, ister mekanı doldurabileceklerini düşünsünler, potansiyelin farkındalar.

Dinleyiciyle ilgili ise tam bir şey söyleyemiyorum, yaş grubuna ve şehre göre değişiyor. Ama şöyle bir şey var; her şeye internetten ücretsiz ulaşmaya alışmış olsa da sevdiği müzisyene destek olmanın yollarını arayan bir kitle oluşuyor. Bu kitle sevdiği, tuttuğu müzisyenlerin müzik yapmaya devam etmesi için konserlerine gidiyor, evde CD çaları olmasa bile demolarını alıyor, satılan hatıralardan ediniyor. Ne kadar yeraltında kalırsa kalsın, belli bir kültür oluşuyor ve genleşiyor, Nilipek

sanki 90'larda Amerika'da bağımsız müzikte görülen hareketlenmeler burada tekrarlanıyor...Ya da ben öyle olmasını ümit ediyorum.

-Albümde yer alan parçaların bazılarını daha önceden de çalıyordunuz, kayıt süreci nasıldı? Ne gibi değişikliklere gitmeniz gerekti?

Çoğunda çok büyük değişikliklere gitmedik, birçok değişikliği zaten konserler için çalışırken yapmıştık, yani şarkılar bir sene içinde, ilk çaldığımız andan kayıt yaptığımız ana kadar evrimlerini tamamlamışlardı. En son, artık stüdyoda kaydedeceğimiz hallerini, detaylarını demoları yaparken belirledik, böylece albüm kaydında vakit kaybetmeden ilerleyebildik.

-İlk klip Kınalıada’ya geldi, başka bir parçaya klip düşünüyor musun?

Düşünüyorum tabii ki, ama hangisi olur, henüz kesin değil.

-İki dileğin de gerçekleşti; istediğin gibi bir albüm ve Babylon’da konser. Yeni hayaller oluştu mu şimdiden?

Oluşmaz mı! Ama şimdilik gerçekleşenlerin tadını çıkaracağım.

-Yakın tarihte başka nerelerde dinleyebileceğiz Nilipek’i?

20 Kasım'da ve 21 Kasım'da "Yok Öyle Kararlı Şeyler" ile birlikte Ankara ve Eskişehir konserlerimiz var. Sonraki hafta Cumartesi günü, 28 Kasım'da Kanyon'da akustik bir konserimiz olacak. Sonra da 4 Aralık'ta Deniz Tekin ile birlikte Bronx Pi'deyiz.

Fotoğraflar: Emir Özşahin

Yazar Hakkında

TAKVİMİ GÖR

Konser, Sergi, Sahne Şovu, Tiyatro... Nerede? Ne Zaman? Şehirde Ne Varsa Hepsi Burada !

SanatOnline.Net e-posta aboneliği

Sanatsal etkinliklerden haberdar olmak ve sanat haberlerini almak için e-posta hesabınızı bırakabilirsiniz.