Çağrı Sertel Röportajı: "Instant" ve Müzik Projeleri Üzerine

cagri sertel

Röportaj: Gözde Sivişoğlu

Müzik eğitimine 12 yaşında piyano ile başlayan, lise ve üniversitede de müzik eğitimine devam eden piyanist, aranjör, besteci ve prodüktör Çağrı Sertel; yurt içi ve yurt dışındaki canlı performansların sürdürürken farklı müzik projelerinin de içinde yer alıyor. Bunların yanı sıra ikinci albümü “Instant”ı Nisan 2017’de hayranlarıyla buluşturdu. Caz, Pop, R&B, Rock gibi müziğin farklı farklı türlerinde çalışmalarına devam eden Çağrı Sertel ile yeni albümünü ve müzik projelerini konuştuk.

Uzun bir süredir bu albüm üzerinde çalışıyordun. İlk albüm “Newborn” 2010 yılında çıktı. Neden iki albüm arası bu kadar uzun sürdü?

Albümdeki parçalar 3 ay gibi bir süreç içinde yazılmış müziklerden oluşuyor. Albümü 2 gün içinde kaydettik ancak miks, mastering, kapak tasarımı gibi süreçlerde hassasiyetimden ve özenimden dolayı, kaydı yapmamızdan tam 1 yıl sonra albümü yayınlayabildik. Newborn albümünün ardından çok fazla projede/prodüksiyonda ve bunların konserlerinde yer aldım. Tuşlu enstrümanlar çalmanın yanı sıra aranjörlük ve prodüktörlük de yapıyorum. Birçok farklı türde müzik yapmam sebebiyle son 5-6 yıldır fazla yoğunluktan kendimi bile unuttum diyebilirim. Ama artık zamanımı daha dikkatli kullanmaya başladım ve kendi müziklerimi dinleyiciyle daha sık paylaşacağım.

XJazz İstanbul kapsamında da Babylon Bomonti’de albüm lansmanı yapıldı. Konser nasıldı?

cagri sertel

Lansman konserimiz olağanüstü geçti diyebilirim. Konser referandumdan bir gün önceydi ve normal olarak bu kadar yoğun bir ilgi olacağını düşünmemiştim. Ama beklentimin çok üstünde bir seyirci sayısıyla karşılaştım. Mekan tamamen doluydu. Gerçekten beni takip eden ve müziklerimi bilen bir dinleyici kitlesi vardı ki, bu müzisyen için çok gurur verici bir durum. Konser sonunda bis yapıldığında ilk albümden en çok ilgi görmüş olan Burning Circles isimli parçayı çaldık ve bütün salon koro halinde parçayı bizimle söyledi! Enstrümantal müzikte bu durum pek sık olmaz o yüzden olağanüstü ve tarifi mümkün olmayan bir mutluluk yaşadım, çok özel bir andı. Instant'ın albüm sürecinde ve sahnede de benimle bu müziği paylaşan dostlarım, eşsiz müzisyenler Volkan Öktem, Volkan Hürsever, Sarp Maden ve Engin Recepoğulları ile beraber olmak da konserin bu yüksek enerjisini çok daha başka bir seviyeye taşıdı. İyi ki varlar!

Albümünün tanıtımında “…bu albüm, aynı zamanda özellikle 2016 yılında yaşanmış bütün kayıplara, üzüntülere, umutlara ve mutluluklara ithaf edilmiş kompozisyonlardan da oluşuyor.” diyor. 2016 nasıl geçti 2016 ve seni böylesine nasıl etkiledi?

2016 yılı ülkemizde ve dünyada terör olaylarının çok sık yaşandığı ve ağır kayıpların verildiği korkunç bir yıl oldu. Buna çok sevdiğim yerli ve yabancı sanatçıların hayatını kaybetmesi de eklendi. Kişisel hayatımda da zorluklar yaşadığım bir yıl oldu. Bütün bunlar bir araya geldi ve doğal olarak bu süreçte yazdığım müziklere de yansıdı. Bu yüzden de albümü 2016 yılında yaşananlara ithaf ettim.

Albümle beraber konserler de başlar diye düşünüyorum, nedir konser planların?

İstanbul'da Babylon konserinin hemen ardından Ankara'da June Pub'da da Instant'ın bir albüm lansman konserini gerçekleştirdik. 27 Nisan'da da İzmir'de Kepler Social House'da Instant'la sahnede olacağız. Sahnede olan bizler için olduğu kadar dinleyicinin de enerjisini yükselten bir müzik çalıyoruz. Bunu yaşamak ve dinleyiciyle paylaşmak, kendi adıma yaşam enerjimi en çok besleyen şeydir. Bu yüzden de Instant'ın mümkün olduğunca çok konseri olacak.

cagri sertel

Senin birçok projede yer aldığını ve farklı sahnelerde çaldığını biliyoruz. Hepsiyle çalmaktan keyif alıyorsundur ama çalışmaktan en keyif aldığın müzisyenler kimler? Albüm kapsamında veya albüm dışında yeni projeler var mı?

Yukarıda da isimlerini andığım dostlarımın dışında, aynı zamanda yine en yakın dostlarım olan Alp Ersönmez, Emre Kula, Elif Çağlar, Jehan Barbur ve Ediz Hafızoğlu var. Kendi albümüm haricinde şu sıralar Elif Çağlar ve Alp Ersönmez'in de içinde bulunduğu “Four in the Pocket” single'ını tamamlamak üzereyiz. Bir yandan da Sertab Erener'le olan, son dönemde bana ayrı bir keyif veren, aranjmanları bana ait olan “Sertab'ın Oda Müziği” projesinin konserleri de sürmekte. Sertab'ın en sevilen parçalarını yaylı beşlisi ve piyano formatında sahneliyoruz. Epey ilgi görüyor ve yakında albümü için kayıtlarına da başlayacağız.

Son olarak, herkese sorduğum bir soruyu sana da sormak istiyorum. Çağrı Sertel umutsuzluğa kapıldığında ne yapar?

Umutsuzluğa kapıldığımda genelde enstrüman başına geçiyorum ve müzik yazıyorum. Müzik yapmak, yazmak ve üretmek hayal kurmamı sağlıyor, beni heyecanlandırıyor ve hayalini kurduğum şeyi gerçeğe çevirecek olma hissi de beni umutlandırıyor. İnsan umutsuzluğa kapıldığında en iyi yaptığı şey ne ise ona odaklanmalı, bütün gücüyle sarılmalı diye düşünüyorum.

Yazar Hakkında

avatar
Müzik, Sinema, Tiyatro, Güncel Sanat, Kitap ve Keşif ana başlıkları altında okuyucular, güncel kültür sanat haberlerini takip ederken, yapılan röportajları keyifle okuyor...

TAKVİMİ GÖR

Konser, Sergi, Sahne Şovu, Tiyatro... Nerede? Ne Zaman? Şehirde Ne Varsa Hepsi Burada !

SanatOnline.Net e-posta aboneliği

Sanatsal etkinliklerden haberdar olmak ve sanat haberlerini almak için e-posta hesabınızı bırakabilirsiniz.