House Müziğe Gönül Veren İki Mühendis: House frequencies

house frequnencies electronica

Röportaj: Ceren Değirmenci

80’li yıllarda Chicago’da temelleri atılan ardından dünyayı gittikçe etkisi altına alan house müzik, özellikle son birkaç yıldır Türkiye’de de oldukça rağbet görüyor. Hatta birçok başarılı dj ve prodüktör de var ülkemizde.

Sosyal medya aracılığıyla adlarını yeni yeni duyurmaya başlayan House frequencies, Instagram’daki hesaplarıyla takipçilerine hem house müziği daha çok sevdirmeyi hem de onlara işin inceliğini aktarmayı hedefliyor. House müzik sevdalısı bir insan olarak bu hesabın kurucuları olan iki mühendis Atakan ve Onur‘dan, hikayelerini ve hayallerini kendi ağızlarından dinlemek ve siz okuyuculara aktarmak için keyifli bir röportaj gerçekleştirdim.

House frequencies nedir, nasıl kuruldu hikayesini anlatabilir misiniz?

Atakan: Yaklaşık 1,5 sene önce Instagram’da gezerken birçok şarkı paylaşan hesabın varlığını fark ettik. Paylaşımlarda sadece dj ve şarkının ismi yazıyor, başka hiç bir şey yazmıyordu. Bize göre içerik eksikliği vardı. Bunun üzerine başka bu tür paylaşımlar yapan house müzik hesapları var mı biraz daha araştırma yapalım dedik ve sonrasında olmadığını fark edip Onur’la bu işe giriştik.

Onur: Üniversiteden mezun olduğumuz sene Avrupa’da 2.defa interrail yapmaya gitmiştik. Madrid’de kaldırımda otururken birbirimize “hayallerimizin ve tutkularımızın peşinden gideceğimize” dair söz vermiştik. Artık ikimiz de çalışma hayatına başlayacaktık ve zor bir hayatımız olacaktı; fakat kendi tutkularımız için de bir şeyler yapmak istiyorduk.

Atakan: Sonraki aşama ise nasıl yapacağımıza karar vermek oldu. Bizim de en çok merak ettiğimiz hangi house çeşidi üzerinden gideceğimizdi. Çünkü house müziğin birçok çeşidi var. Tropical, French House, Progressive House, Deep House, Techno… Başlamadan önce neyin ne olduğunu tam bilmiyorduk. Instagram hesabımız için araştırmaya başladıktan sonra yavaş yavaş öğrendik. Sonra da dj’lerle ilgili sorular kafamızda belirdi: “Acaba geçmişte bir müzik aleti çalıyorlar mıydı, müzisyenliğe neden başlamışlardı, şarkının hikayesi var mıydı?” gibi soruları merak ettik. Belli bir başarıya ulaşan ve güzel melodi üretebilen çoğu dj’in en az bir müzik aleti çaldığını, hatta çocukluğundan itibaren bunu öğrenmeye başladıklarını fark etmemiz, bizim de çalmamız gerekliliğini ortaya çıkarmış oldu.

house frequencies hawaii

House frequencies’i diğer müzik paylaşım hesaplarından ayıran özelliği nedir?

Onur: Atakan’ın son bahsettiği şey aslında bu soruyu cevaplıyor. Diğer house müzik hesapları sadece müzik paylaşımları yapıp, fona da güzel kadın fotoğrafları koyuyorlar. Bizim burada ayrıldığımız iki nokta var: birincisi şarkı paylaşırken çok büyük bir çoğunlukla kendi çektiğimiz sanatsal ve manzara fotoğraflarını şarkıyla uyumlu olacak şekilde Instagram’da paylaşıyoruz. Diğer farkımız ise Dj’ler hakkında da ufak bilgiler vererek, insanları onlar hakkında bilgilendirmiş oluyoruz. Bu yüzden de en can alıcı noktaları, iki cümleyle özetleyerek insanları sıkmadan aktarmaya çalışıyoruz. Hem müziği hem de fotoğrafçılığı birleştiren bir hesabız aslında.

Atakan: Ayrıca kadın fotoğrafları kullanılarak paylaşılan şarkılar bize cinsiyetçi geliyor. O zaman bu şarkılar erkek fotoğraflarıyla da paylaşılsın.. Bir de eklediğimiz fotoğraflar kimi zaman mekanların içinden de çekilmiş oluyor, biz de fotoğrafın konumunu paylaşarak aynı zamanda bizi takip eden arkadaşlarımıza keşfedebilecekleri yeni bir mekan önerisi de sunmuş oluyoruz.

House müziğin kaç tane türü var ve siz bunları tek bir tür üzerinden mi yapıyorsunuz?

Atakan: Biz tek bir tür üzerinden gitmiyoruz. Fakat kendi zevkimize uyacak şekilde, belli bir müzik türü iskeletimiz var, onun üzerinden paylaşımlar yapıyoruz. Uymuyorsa da onu esnetmeye çalışıyoruz. İlk paylaşımlarımız daha Tropical ve Deep house şeklindeydi, daha popüler şarkılardı. Biraz daha house müziğin içine girdikçe, ona olan bakış açın ve müzik zevkin değişip gelişiyor. Mesela ben hiç Techno ve French House dinlemezdim, ama Onur çok sever. Daft Punk ve Kavinsky gibi.. Ben de zamanla onları dinlemeye başladım ve kendimi o tarafa doğru esnettim.

Onur: Benim Atakan kadar keskin sınırlarım yok. O sebeple her türden sevdiğim dj’ler illaha ki çıkabiliyor. Yani her türden paylaşım yapmaya çalışıyoruz.

house frequencies kolombus

Paylaşımlarınız neye göre belirliyorsunuz?

Atakan: Buna ortak olarak karar veriyoruz. Çünkü biz yaklaşık 19 senedir arkadaşız ve her şeyi eşit olarak yapıyoruz.

Onur: İkimiz de aynı anda aynı müzikleri dinlemiyoruz. Farklı şarkılar dinlediğimizde birbirimizle paylaşıyoruz, bak şöyle bir şarkı var bunu dinle diye.

Atakan: Buna bağlı olarak bir gün birimizin istediği şarkı paylaşılınca, öteki gün diğerinin istediği şarkı paylaşılıyor. Ama birimizin işle ilgili bir meşguliyeti olursa, diğerinin karar verme yetisine kalacak şekilde paylaşım yapıyoruz.

Onur: Bazı zamanlar da takipçilerimizden gelen öneriler üzerine paylaşım yapıyoruz.

Atakan: Çünkü bizi takip eden arkadaşlarla olan ilişkilerimiz bizim için çok önemli. Genelde bu tür hesapların takipçileriyle bu kadar birebir ilişkileri ne yazık ki olmuyor. Biz aksine onlarla olan ilişkileri daha ne kadar kuvvetlendirebiliriz diye sürekli düşünüyoruz. Eğer takipçilerin önerileri bizim paylaştığımız türde olmazsa, bunu geribildirim olarak iletiyoruz ki sağ olsunlar bu durumu gayet anlayışla karşılıyor.

Onur: İnsanlar da bize yeni şeyler katıyor, kendimizi geliştirmemizi sağlıyorlar.

house frequencies santiye

Ne kadar takipçiniz var, onlarla nasıl iletişim kuruyorsunuz?

Onur: En güncel haliyle şu anda 1365 takipçimiz var. Az ama, 1365 kişinin 1365’i de bizim için çok değerli. Çok büyük çoğunluğun house müziği sevdiğini ve paylaşımlarımızı takip ettiğini görüyoruz. Zaten bir kısmıyla da birebir iletişim halindeyiz, direkt mesaj ve yorumlar aracılığıyla bize görüşlerini iletiyorlar. Böylece paylaşımlarımız daha verimli ve kitlemize uygun hale geliyor.

Atakan: Bu arada hiç satın aldığımız takipçimiz yok. Pek düşündüğümüz sayıya ulaşamasak da, bu sayı gittikçe artıyor. Bu arada şunu belirtmeliyiz ki takipçi kelimesi bize biraz itici geliyor. O yüzden biz, bizi takip edenlere Hf’li veya “House Freak” demeyi tercih ediyoruz. Ayrıca resmi hesaba geçtiğimiz için bizimle email aracılığıyla da iletişim kurabiliyorlar artık.

Instagram’da hikaye olayı çıktığından beri, Hf’lilerle iletişimi arttırmaya başladık. Mesela bir şarkı dinlediklerinde, soruyoruz “Selam, bu şarkının ismi nedir acaba?” diye ya da çekip koydukları mekanların ismini ara sıra sorabiliyoruz. Bu bizim etkileşimimizi artırıyor ve herkesten yeni bir şeyler öğreniyoruz. Bir de Hf’li bir kaç arkadaşla Whatsapp grubu kurduk kendi aramızda. Geçtiğimiz aylardaki Stavroz konserinde üç takipçimize bilet verdik. Bileti verdiğimiz anda tanışmamıza rağmen ikisiyle hala iletişim halindeyiz. Hem konser öncesi hem de konser çıkışında sohbet edip beraber ıslak hamburger yemeye bile gittik!

Onur: Hatta sadece İstanbul’da değil İzmir de bile var bu şekilde iletişim halinde olduğumuz Hf’li arkadaşlarımız.

Paylaşımlarını yaptığınız DJ’ler, postlarınızı beğeniyor mu veya onlardan herhangi bir geri dönüş alıyor musunuz?

Onur: Kendi şarkıları haricinde başka paylaşımlarımızı bile beğenenler oldu. Mesela Alle Farben, Younotus (Supergirl şarkısının 2 Dj’i), Parra for Cuva, Stavroz, The Avener, FlicFlac, Sam Feldt, Bakermat, Pretty Pink, Gryffin..

house frequencies nice

Atakan: Hatta beğenmekle kalmayıp bazısı yorum bile yapıyor.

Onur: Yaklaşık bir sene önce Far East Movement da beğendi.

Atakan: Geçenlerde de DJ Mag listesinin (Dünya’nın en iyi DJ’lerinin belirlendiği liste) 56. Sırasında olan Tom Swoon da beğendi, hem de üç farklı postu. Çok kişi bilmez ama Nicolas Haelg beğenmekle kalmayıp bizi takip de etti. Ama benim hayalimde tabi ki de Kygo’nun beğenmesi var..

Onur: Ben de Claptone beğensin isterdim..

Peki en çok beğendiğiniz beş tane dj/prodüktör ismi söyleyecek olsanız?

Onur: Daft Punk, Tube & Berger, Adana Twins, Claptone ve Nora En Pure.

Atakan: Kygo, Tube & Berger, Rüfüs, Claptone ve Avicii. Bu arada şunun da bilgisini verelim. DJ şarkıları mix’leyen kişidir, prodüktör ise yeni melodi üretebilen kişidir.

Onur: Yani her prodüktör dj’dir, ama her dj prodüktör değildir de diyebiliriz.

House frequencies’in gelecek planlarında neler var?

Onur: Zaten bu yola asıl çıkma sebebimiz prodüktör olabilmek. Bu işlerle biraz daha içli-dışlı olup müziği öğrenebilmek ve prodüktörlüğe geçiş yapmak. Hatta Atakan bu yolda adımlarımızı atmaya başladı bile.

Atakan: Yakında müzik eğitimlerine de başlıyoruz. Çünkü bu hesabı açmamızın temel sebebi bu dünyaya adım atmaktı. Ama müzisyenliğe adım atmadan önce House dünyasıyla ilgili bilgileri öğrenmek istediğimiz için bu yüzden ilk olarak house müziğin türleriyle başladık. Daha sonra insanlarla bunu sosyal medya aracığıyla paylaşarak hem bakış açımızı genişletmek hem de bu şekilde ilerideki dinleyicilerimizle şimdiden iletişime geçmek istedik. House’la ilgili yeni şeyler keşfetmek isteyenleri bu dünyanın içine çekmek ve hatta onlarla beraber öğrenmek istedik.

house frequencies konak

Benim hayalimde hep piyano çalmak vardı ki dinlediğim dj’lerin çoğunun da piyano çaldığını görünce piyanoya başlamamın doğru olacağını anladım. Mesela Kygo, Avicii, Claptone, Tube & Berger, Calvin Harris.. Melodi üretmek öncelikli hedefimiz olduğu için bu sebeple 49 tuşlu klavyemi almış oldum. Ama hiçbir şey için acele etmiyoruz. Bu yüzden daha doğru ve eğitimli adımlar atarak ilerlemeye çalışıyoruz, örneğin Logic Pro eğitimine de yavaştan başladık.

Onur: Ben henüz başlayamadım ama bir turn table eğitimi almak istiyorum. Aslında hayalimde saksafon var. Çünkü saksafonun house müziğe çok yakıştığını düşünüyorum. Stavroz da bunun en büyük örneklerinden biri zaten.

Atakan: Biz Türkiye’den dünyaya yayılacak bir dj/prodüktör olmak hayalini kuruyoruz. Yurtdışında dinlenen Türk isimler de var ama onların çoğu Avrupa’dan çıkma müzisyenler. En büyük hedeflerimizden birisi Türkiye’de doğmuş ve yetişmiş iki kişi olarak ülkemizi yurt dışında temsil etmek. Bir diğer gelecekteki hedefimiz ise müzik okulu açmak. İlk zamanlar maddi durumu yetersiz olup müzik öğrenmek isteyenler insanlara ağırlık vermek istiyoruz. Umarız ileride bu okul için yeterli parayı kazanabiliriz. İsteriz ki boynuz kulağı geçsin, eğittiğimiz insanlar yurt dışında ülkemizi bizden daha iyi temsil etsin.

Onur: Tabi ki insan bununla gurur duyar.

TAKVİMİ GÖR

Konser, Sergi, Sahne Şovu, Tiyatro... Nerede? Ne Zaman? Şehirde Ne Varsa Hepsi Burada !

SanatOnline.Net e-posta aboneliği

Sanatsal etkinliklerden haberdar olmak ve sanat haberlerini almak için e-posta hesabınızı bırakabilirsiniz.