Sonar+D'nin Katılımcılarından Hero ヘロile Röportaj

hero

Röportaj: Sanat Online 

Bu yıl 6-7 Nisan tarihlerinde İstanbul'da ikinci kez düzenlenecek olan Sonar İstanbul kapsamında, yaratıcılık ve teknolojiyi birleştiren sanatçıların ağırlandığı Sonar+D de eş zamanlı olarak gerçekleşecek. Sonar+D'ye "Hero" isimli projeleriyle katılım gösterecek olan Onur Sönmez, Sinan Tinar ve Motoi Shimizu ile grubun hikayesini, balina metaforunu ve festivali konuştuk. 


Bu ekip nasıl bir araya geldi? Her birinin projedeki rolü nedir?

Onur: Sinan’ı 20 seneyi aşkındır, çocukluk dönemimden beri tanıyorum. Araştırma değişim dönemi boyunca Japonya’daydım ve burada 2010 yılında Motoi’yle tanıştım. Ardından Avusturya’ya geçtim.

Proje için balinanın animasyonunu ve rendering öncesi kısmı yapıyorum. Motoi, render edilmemiş kamera görüntülerini gerçek zamanlı performansıyla birleştiriyor ve Sinan aynı anda modüler sentez ile sesi yaratıyor.

Balina nasıl bir metafordur? İstanbul izleyicisi için özel bir anlamı var mı?

Onur: Bence İstanbul’daki izleyici için özel bir anlam taşımıyor. Benim için ise balina dönüşüm sürecini temsil ediyor.

Motoi: Metafor heybetli ve dingin olmasıdır.

Sinan: Bence balina değişimin ve dönüşümün metaforu. Büyük bir şey, belki korkutabilecek bir şey ama aynı zamanda tanıdık ve arkadaşça hissettiren de bir şey. Ana karakterin, evini bir yolculuk için terk ettiği, daha sonra bir balinanın karnın içine doğru yutulduğu (bir tür ölüm gibi) ve sonra da yüzeye çıktığı (yeniden doğuş gibi) birkaç efsanevi hikâye vardır. Bu hikayeleri hayatlarımız boyunca sayısız kez yaşadığımız mikro veya makro dönüşümlerimizin yansıması olarak görüyorum. Bir şeyler kaybettiğimizde aslında karşılığında bir şeyleri geri kazandığımız. Endişe, dehşet, veya başka bir stresli duyguya maruz kalıp bundan kurtulduğumuzda, bir şeylerin, umarım ki iyi yönde, değiştiği. Tüm bu çağrışımları bir kenara bıraksak da, sadece gerçek boyutta bir balinayı ekranda görmek bile eğlenceli ve büyüleyici olacaktır diye düşünüyorum. Bakalım bizi nasıl etkileyecek.

hero

Festival izleyicisi üzerinde bırakmak istediğiniz etki nedir? İstanbul izleyicisi sizce diğer ülkelerden nasıl farklı?

Onur: Günlük hayatın hızı festival kitlesini etkiliyor. İstanbul’da insanlar biraz sabırsız. İzleyicilerin sakin hissetmelerini istiyorum.

Motoi: Daha önce İstanbul’da hiç bulunmadım.

Elektronik müziğin dış ve iç mekanda deneyimlenmesi arasında sizce nasıl farklar var? Sizin tercihiniz hangi yönde?

Onur: Ben iç mekanda olmasını tercih ederim. Bunun en önemli sebebi ise ses sistemi ve ışık koşulları.

Motoi: Eğer seçme şansım olsaydı, iç mekanı tercih ederdim. Yaklaşık Onur’un görüşüne yakın olarak, ayrıca, performansla ilgili iddialı fikirler getirmek, dış mekandan çok daha zor değildir.

Sinan: Bence çok fazla değişken şey var ve dış mekanın kendisini izole etmesi zordur. Ben de iç mekanı tercih ederdim.

Elektronik müzik deneyimine katılacak bir sonraki boyut sizce ne olacak/olmalı (ses ve görüntünün ardından)?

Motoi: Günlük hayattaki tecrübe –gösteriden önce veya sonraki—canlı yayın ve sns doğduğu için daha önemli bir hale gelecek.

Sinan: Belki etkileşim? Gerçekten bilmiyorum. Başka bir şey eklememize gerek var mı? Umarım Hero bu konu hakkında bir şeyler söyleyecektir. Teknolojik gelişmeler bizim daha fazla x, daha fazla y, vb. eklememizi mümkün kılıyor. Bir şeyler eklemeye bu kadar odaklanmışken neler kaçırıyoruz acaba…

Hero daha sonra başka bir ülkeye de gidecek mi?

Onur: Hero, mekana özgü bir enstalasyon / performans olarak tasarlandı. PSM’deki ekranların boyutları izleyicilerin gerçek boyutta bir balina görmesine olanak tanıyor.

Motoi: Umarım. Eğer gittiğimiz yerde 24 metrelik ekran varsa, balinamızı başka bir yere götürmeyi çok isterim.

Yazar Hakkında

avatar
Müzik, Sinema, Tiyatro, Güncel Sanat, Kitap ve Keşif ana başlıkları altında okuyucular, güncel kültür sanat haberlerini takip ederken, yapılan röportajları keyifle okuyor...

TAKVİMİ GÖR

Konser, Sergi, Sahne Şovu, Tiyatro... Nerede? Ne Zaman? Şehirde Ne Varsa Hepsi Burada !

SanatOnline.Net e-posta aboneliği

Sanatsal etkinliklerden haberdar olmak ve sanat haberlerini almak için e-posta hesabınızı bırakabilirsiniz.