11-17 Mayıs Haftası Vizyon Filmleri

askin goren gozlere ihtiyaci yok

Yazar: Ayşe Aycan Arıcan

Bu hafta vizyona dokuz yerli, iki yabancı ve bir de animasyon olmak üzere on iki adet film giriyor. Herkese şimdiden iyi seyirler.

AŞKIN GÖREN GÖZLERE İHTİYACI YOK

Yönetmen: Onur Ünlü
Oyuncular: Demet Evgar, Fatih Artman, Ezgi Eyüboğlu

Salim, cinayet masasında dedektiflik yapan, içe dönük, sessiz bir adamdır. Karısından boşanmış ve 3 yaşında bir kız çocuğuna sahiptir. Uzun zamandır göz tedavisi olan Salim, tedavinin yanıt vermediğini ve bir süre sonra tamamen kör olacağını öğrenir. Bunlar olurken, üzerinde çalıştığı cinayet davasında öldürülen kişinin karısı Handan’ın da kör bir piyanist olması, Salim’i şaşırtır. Dava ilerledikçe Salim, Handan Hanım’a aşık olduğunu fark eder. Fakat ondan beklediği karşılığı alamayınca, cinayetin baş şüphelisinin kör eşi olan Leyla’ya ilgi göstermeye başlar. İşin tuhaf yani, Salim’in annesi de yaşlı ve kör fahişedir. Salim, gün geçtikçe görme yetisini daha çok kaybedecektir.

tutsak

TUTSAK

Yönetmen: Beyaz Çimenot
Oyuncular: Türkan Kılıç, Tayfun Sav, Reyhan İlhan

Doktor Doğan ve Başhekim Halil, bir akıl hastanesinde görev yapmaktadırlar. Hastalar üstünde daha önce denenmemiş bir tedavi uygulamaya karar verirler. Bu yöntemi onlardan başka sadece hasta bakıcılar bilmektedir. Serkan adında bir doktorun hastanede göreve başlamasıyla işler karışacaktır. Çünkü Serkan hastanede olan bitenden şüphelenmeye başlar. Bunlar olurken başhekim Halil, tesadüfen tanıştığı Deniz’i tuzağına çekip, onun da sonunu hazırlayacağını düşünür.

hemsire

HEMŞİRE

Yönetmen: Dilek Çolak
Oyuncular: Evren Duyal, Aytaç Öztuna, Sermet Yeşil

Leyla, kendini depresyonda hisseden, kilo vermek ve bir şeyler yemek arasında kalmış sorunlu bir kadındır. Leyla bunları yaşarken öteki taraftan siyasi mahkumlar F tipi ceza evlerini protesto etmeye ve ölüm orucuna başlarlar. Eyleme katılanlardan Kerem fenalaşır ve Leyla’nın görev yaptığı hastaneye getirilir. Kerem’in gelmesiyle Leyla, sorunlarından ve mutsuzluğundan uzaklaşmaya başlayacaktır…

ogrenci kafasi

ÖĞRENCİ KAFASI: SOYGUN

Yönetmen: Ayhan Sonyürek
Oyuncular: Rüzgar Erkoçlar, Beril Kayar, İlayda Fidanlık

Toprak, Cüneyt, Semih ve Uğur aynı evde yaşamakta olan dört arkadaştır. Karşı dairelerinde ise kız arkadaşları Tuğçe, Melek ve Pınar yaşamaktadır. Birbirlerini daha rahat görebilmek için, ev sahipleri Süheyla’dan gizli olarak iki daire arasındaki duvarı yıkarlar. Aynı zamanda okulu bitirme projeleri için bilim-kurgu bir film çekmeye hazırlanıyorlardır. Ancak buldukları sponsor, filme katkı sağlamaktan vazgeçince hayal kırıklığı yaşarlar. Yazdıkları filmin senaryosunda bir soygun planı olduğuna dikkat eden grup, bundan esinlenerek filmi çekmek için soygun yapmayı düşünürler. Ekibin tüm üyeleri zoraki bir şekilde ikna olur ve kampüsteki bankayı soymak için plan kurgularlar. Ancak, soygun vakti geldiğinde, hesaba katmadıkları bir sürpriz onları beklemektedir.

elim sende

ELİM SENDE

Yönetmen: Banu Kaptanoğlu
Oyuncular: Seda Kement, Serkan Gürkan

İlk görüşte birbirlerine âşık olan Bulut ve Mavi duygularını itiraf etme konusunda cesaretsizdir. İlk adımı kim atacak, neler olacak? İki aşığın birbirlerinden bağımsız yaşadıkları sevgi dolu öykü izleyicileri içine çekecek.

kral sakir

KRAL ŞAKİR OYUN ZAMANI

Yönetmenler: Berk Togay ve Haluk Can Dizdaroğlu
Seslendirenler: Atilla Şendil, Mustafa Oral, Levent Ünsal

Bir deney sonucunda Fil Necati’nin telefonundaki oyun ile gerçek dünya arasında bir kapı aralanır. Dünyayı bir şekilde kurtarmak zorunda olan Şakir, kendini Fil Necati’nin telefonundaki oyunun içinde bulur. Gerçek dünya sona ermeden, tüm oyunları tamamlayabilecek midir?, Atilla Şendil, Mustafa Oral ve Levent Ünsal sesleriyrle karakterlere hayat veriyor.

mr gay syria

MR. GAY SYRİA

Yönetmen: Ayşe Toprak

Yaşamlarını sıfırdan kurmaya çalışan iki Suriyeli mültecinin çarpıcı öyküsü. Hüsein, İstanbul’da bir berberde çalışan fakat Avrupa'ya gitmek için yerleşme iznini bekleyen genç bir adamdır. Aynı zamanda, muhafazakar ailesinin yanında eşcinsel bir kimliğe sahiptir. Suriye LGBT hareketinin kurucularından Mahmoud ile birleşerek yaşadıklarını hissetmek için mücadeleye başlar.

olumlu dunya

ÖLÜMLÜ DÜNYA

Yönetmen: Ali Atay
Oyuncular: Sarp Apak, Ahmet Mümtaz Taylan, Alper Kul

Mermer Ailesi, Haydarpaşa Garı’nda bir lokanta işleten, dışarıdan da oldukça sade yaşam sürdükleri görülen bir ailedir. Fakat gerçek bambaşkadır. Bu aile, dev bir örgüt için çalışan kiralık katillerden oluşmaktadır. Ancak bir dikkatsizlik yüzünden her şey arapsaçına döner ve ailenin kimliğini herkes öğrenir. Daha önce 26 Ocak’ta vizyona giren film yeniden izleyicilerle buluşuyor.

murtaza

MURTAZA

Yönetmen: Özgür Sevimli
Oyuncular: Cezmi Baskın, Meral Çetinkaya, Mine Teber

Sabure ve Murtaza, Malatya’nın şehre uzak köyünde yaşayan karı kocadır. Sabure uzun zaman önce görme yetisini kaybetmiştir. Murtaza bir gün İstanbul’da yaşayan kızını arayarak hasta olduğunu duyar. Eşi Sabure’den bu durumu saklayarak kızlarının yanına gitse de artık çok geçtir. Çünkü kız o gece ölür. Murtaza, Sabure’nin de hastalanmaması için ona kızının öldüğünü söyleyemez. Fakat Sabure, gittikçe içine kapanmaktadır.

10x10

10x10

Yönetmen: Suzi Ewing
Öyuncular: Luke Evans, Kelly Reilly, Noel Clarke

Lewis, uzaktan kendi halinde yaşayan bir adam olarak gözükse de, özünde farklıdır. Cathy’den intikam almak istemektedir. Bunun için de, detaylı bir plan yaparak onu kaçırıp, ses yalıtımının oldukça az olduğu bir odaya hapseder. Lewis, bu planıyla Cathy’e gizli sırrını itiraf ettirebilecek midir?

cehennemden selfie

CEHENNEMDEN SELFİE

Yönetmen: Erdal Ceylan
Oyuncular: Alyson Walker, Tony Giroux, Meelah Adams

Julia, Almanya’da bloggerlık yaparak yaşamını sürdürmekte olan bir kızdır. Kuzeni Hannah’ı görmek için Amerika’ya gittiğinde, Hannah onda bir tuhaflık sezer. Sezgileri bir süre sonra gerçeğe dönüşür ve Julia hastalanır. Akabinde, Hannah’ın evinde doğaüstü olaylar meydana gelir. Hannah bunların nedenini öğrenmek için internette araştırma yaparken, kendini terörün tam ortasında bulacağından habersizdir.

eyvah anne oluyorum

EYVAH ANNE OLUYORUM

Yönetmen: Noemio Sagligo
Oyuncular: Juliette Binoche, Camille Cotin

Avril 30 yaşında, evli ve çalışan bir kadındır. Ne yazık ki, kendisinden huyca çok farklı olan annesiyle aynı anda hamile kalacak ve aynı evi paylaşmaya maruz olacaktır. Annesi Mado bu sırada orta yaş sendromuna tutulur ve büyükanne olmayı istemez.

Yazar Hakkında

avatar
Müzik, Sinema, Tiyatro, Güncel Sanat, Kitap ve Keşif ana başlıkları altında okuyucular, güncel kültür sanat haberlerini takip ederken, yapılan röportajları keyifle okuyor...

TAKVİMİ GÖR

Konser, Sergi, Sahne Şovu, Tiyatro... Nerede? Ne Zaman? Şehirde Ne Varsa Hepsi Burada !

SanatOnline.Net e-posta aboneliği

Sanatsal etkinliklerden haberdar olmak ve sanat haberlerini almak için e-posta hesabınızı bırakabilirsiniz.