2016’nın En İyi Filmleri

Hazırlayan: Cemre Bosnalı

2017’ye girmemize günler kala bu yılın filmlerine bir göz atalım ve siz sinemaseverler için 2016‘nın en iyi filmlerinin bir listesini hazırlayalım dedik. Listede izlemediğiniz filmler varsa mutlaka izlemenizi tavsiye ediyoruz. Herkese mutlu seneler!

İyi Adamlar (The Nice Guys)

1970'lerin Los Angeles'ında eski bir porno yıldızının intiharı ve bu intiharın soruşturulması çevresinde gelişen olayları anlatan filmin yönetmen koltuğunda Iron Man 3 ve Kiss Kiss Bang Bang filmlerinin unutulmaz yönetmeni Shane Black oturuyor.


 

 

 


Büyük Açık (The Big Short)

4 kişi 2000’li yıllarda yaşanan büyük ekonomik krizi önceden sezerler. Fakat ne hükümet ne de bankalar bu durumu dikkate almazlar. Bu önseziyi sadece kaybetmekten korkmayan ve büyük riskler alabilen kişiler, büyük yatırımlar yaparak değerlendirir. Gerçek bir hikayeye dayanan filmin yönetmen koltuğunda Adam Mckay oturuyor. Filmin kadrosunda ise Christian Bale, Steve Carell, Ryan Gosling ve Brad Pitt gibi isimler bulunuyor.


Spotlight

Gazeteye yeni atanan genel yayın yönetmeni Marty Baron 2001 yazında Globe’un başına geçmek üzere Miami’den gelir ve gelir gelmez gazetenin yazarlarından oluşan Spotlight ekibini, 30 yıl boyunca birçok çocuğa cinsel istismarda bulunmakla suçlanan yerel bir rahip hakkındaki bir makaleyi takip etmekle görevlendirir. Araştırma bir sene sürer ve sonucunda Boston’ın üst düzey dini, yasal ve idari birliğine ait on yıllarca gizlenen gerçekler ortaya çıkar. Gerçek bir hikayeden uyarlanan filmin başrollerini Mark Ruffalo, Michael Keaton, Rachel McAdams, Liev Schreiber, John Slattery, Stanley Tucci, Brian d’Arcy James ve Billy Crudup’ın paylaşıyor.


The Hateful Eight

İç Savaş'ın bitmesinden uzun bir süre sonra, tipide yollarını kaybeden Ruth, Domergue, Warren ve Mannix, bir dağ geçidindeki konaklama yeri olan Minnie's Haberdashery'ye sığınır. Yolculuğa çıkma amaçları, kaçak Daisy Domergue'nun adalete teslim edilmesi için Ruth'un "Cellat" olarak bilindiği Red Rock kasabasına gitmektir. Minnie's'e vardıklarında onları mekânın sahibi değil, dört yabancı; Bob, Oswaldo Mobray, Kovboy Joe Gage ve Müttefik Sanford Smithers karşılar. Bir süre sonra tipi konaklama yerini de etkisi altına alırken, kahramanlar Red Rock’a hiç gidememe ihtimallerinin olduğunu öğrenir. Western türündeki filmin başrollerinde Samuel L. Jackson, Kurt Russell, Jennifer Jason Leigh, Walton Goggins, Michael Madsen, Tim Roth yer alıyor. Yönetmen koltuğunda ise Quentin Tarantino oturuyor.


Diriliş  (The Revenant)

Hugh Glass İskoç kökenli bir avcıdır. Dakato adıyla bilinen bölgede bir keşif gezisine çıkar. Fakat bu gezide başına talihsiz bir kaza gelir. Bir ayı saldırısına uğrar ve ölümcül bir şekilde yaralanır. Arkadaşları ise onu vahşi doğada ölüme terk etmekle kalmayıp aynı zamanda oğlunu da öldürürler. Fakat Hugo Glass’ın çok güçlü bir iradesi vardır. Hayatta kalmayı başarır ve oğlunu öldüren John Fitzgerald'dan intikam almaya hazırdır. Gerçek olaylara dayanan filmin yönetmen koltuğunda Akademi Ödüllü yönetmen Alejandro G. Iñárritu oturuyor. Başrolü ise Leonardo DiCaprio’ya ait.Kaptan Amerika: Kahramanların Savaşı - Captain America: Civil War

Yenilmezler ekibinin bir başka macerası, oldukça büyük çaplı maddi ve manevi hasarlara neden olmuştur. Sonunda Amerika Hükümeti tarafından kahramanların sadece ihtiyaç duyulduğu zaman ortaya çıkacakları bir sistem kabul edilir. Kahramanlar, Kaptan Amerika'nın önderliğindeki bağımsız hareket etme yanlıları ve Iron Man'in başını çektiği hükümet yanlıları olarak ikiye bölünürler ve bir iç savaş patlak verir. Başrollerde Robert Downey Jr., Scarlett Johansson, Sebastian Stan, Elizabeth Olsen, Paul Rudd, Daniel Brühl gibi isimler yer alıyor.


Deadpool

Wade Wilson’a kanser teşhisi konur ve ileri düzeyde olduğu için iyileşme ihtimali yoktur. Ancak Weapon X adlı bir program, onu eskisinden daha iyi hale getirecektir. Wade'in üzerinde uygulanan işlemler sonucunda yepyeni bir karakter ortaya çıkar. Görüntü olarak süper kahramanlara benzese de karakter olarak onlara hiç benzemeyen Deadpool’u büyük maceralar beklemektedir. Yönetmenliği Tim Miller üstlenirken, senaryo Rhett Reese ve Paul Wernick ikilisine ait. Filmde Wade Wilson / Deadpool karakterini canlandıracak isimse Ryan Reynolds.

Carol

“Bazı insanlar hayatınızı sonsuza kadar değiştirir.”

Carol, 1950li yıllarda Amerika’da yaşayan evli, çocuklu ve zengin bir kadındır. Fakat kocasıyla sorunlar yaşamaktadır. Bir gün genç bir tezgahtar olan Therese ile tanışır. Tesadüfen tanışmalarıyla başlayan, ancak günden güne tutkulu bir yakınlığa dönen bir ilişki yaşamaya başlarlar. Carol kocasından ayrılıp çocuğunun velay-yetini üstüne almak ister fakat kocası Therese ile olan ilişkini bildiği için velayeti vermek istemez. Peki Carol bu imkansız ilişkiyi nasıl sürdürecektir? Altı dalda Oscar adayı filmin yönetmenliğini Todd Haynes üstlenirken başrolleri Rooney Mara ve Cate Blanchett’a ait.
 

Batman v Superman: Adaletin Şafağı - Batman v Superman: Dawn of Justice

Superman de tartışılan bir figür haline gelmiştir. Bazıları için hala umudun simgesi olan kahraman, sayısı giderek artan bir kesim tarafından ise dünyanın varlığına en büyük tehdit olarak görülmektedir. Bruce Wayne de Superman'i zararlı bulanlardandır ve onun verdiği zararları düzeltebilmek için Gotham'da Metropolis'e gelir. İlk andan itibaren birbirinden hoşlanmayan ikili arasındaki mücadele başlar. Başrollerinde Oscar ödüllü Ben Affleck Batman/Bruce Wayne ve Man of Stell filminin yıldızı Henry Cavill Superman/Clark Kent rolüyle karşı karşıya geliyor.
Danish Girl – Danimarkalı Kız

“Kendin olmak için cesareti bul.”

David Ebershoff tarafından yazılan The Danish Girl adlı romandan uyarlanan film, Danimarkalı ressam Lili Elbe'nin (gerçek adı Einar Wegener) sıradışı yaşamını beyazperdeye taşıyor. Einar Weneger kendisi gibi ressam olan Gerda Gottlieb ile evlidir. Bir gün karısının resim çizmesi için kadın kılığına girer. O günden sonra Einar’ın içindeki kadın olma isteği ortaya çıkar. Bu istek o kadar ileri gider ki Wegener'in tarihte bilinen ilk cinsiyet değiştirme ameliyatlarından birinin objesi olur. İkilinin tüm hayatı büyük bir değişikliğe uğrayacaktır. Filmin başrollerinde Oscar'lı oyuncu Eddie Redmayne, Alicia Vikander, Ben Whishaw, Sebastian Koch, Amber Heard ve Matthias Schoenaerts yer alıyor.

 
 
 
TAKVİMİ GÖR

Konser, Sergi, Sahne Şovu, Tiyatro... Nerede? Ne Zaman? Şehirde Ne Varsa Hepsi Burada !

SanatOnline.Net e-posta aboneliği

Sanatsal etkinliklerden haberdar olmak ve sanat haberlerini almak için e-posta hesabınızı bırakabilirsiniz.