Ceylan Çarhoğlu “Gardeners of the Forest”

Gardeners of the Forest

Fillerin neslinin tükenmesi konusunda farkındalık yaratmak için çalışmalar yürüten Ceylan Çarhoğlu, çektiği “Gardeners of the Forest” adlı belgesel ile 13 festivalde yer alarak büyük bir başarıya imza attı. Gardeners of the Forest ile Emmy 2016 College Television Awards’da belgesel kategorisinde ikincilik kazanan, 2016 Student Academy Awards - Oscars’da ise finalist olarak aday gösterilen Çarhoğlu, bir sonraki projesinde uzaya yolculuğunu ele alacak.

Ceylan Çarhoğlu,  İstanbul’da Koç Lisesi’nden mezun olduktan sonra onun için büyük bir tutku olan film kariyerine başlamak için Los Angeles’a taşındı. Yakın zamanda Chapman Universitesi’nden Film Prodüksiyon derecesi ile mezun olan Çarhoğlu, 2014 yılında yaşın sadece bir sayı olduğunu hayat felsefesi olarak belirleyen 91 yaşındaki bir kadını konu alan “Phyllis” adlı kısa belgeseli yöneterek kariyerine başladı. Çarhoğlu ikinci projesinde Anaheim, California’da “en mutlu yer” olarak bilinen bölgedeki fakirlik sınırının altında yaşayan, Albino’nun gelişme çabalarını ortaya koyan bir belgesel yönetti.

2016 yılında ise fil cenneti olarak bilinen ve Asya fillerinin önemli bir çoğunluğunun bulunduğu Laos’taki fil popülasyonunun milyonlardan 400’lere düşmesine dikkat çekmek için “Gardeners of the Forest” belgeselini çekti.  Nicole Jordan-Webber ile birlikte yönettiği ve kendisinin kurguladığı belgesel, 13 festivalde başarı gösterdi ve hala çeşitli festivallerde yarışmaya devam ediyor.

“Gardeners of the Forest” diğer birçok ödülün yanı sıra Emmy Foundation’ın düzenlediği 2016 College Television Awards’da belgesel kategorisinde ikinci oldu, 2016 Student Academy Awards-Oscars’a finalist olarak aday oldu ve 40. International Wildlife Film Festivalde En İyi Kurgu ödülünü kazandı. Film ile ilgili yorum yapan Ceylan Çarhoğlu ilham verdi: “Bu belgeseli yapmaktaki amaçlarımdan bir tanesi, değişimin bir parçası olmaya katkıda bulunmaya hayatını hayvan haklarını korumaya adamış bir aktivist olmadan da yardım edebileceğimizi göstermekti.”

Çarhoğlu, sadece vahşi hayatta değil toplumsal kalıpları sorgulayan konularda da farkındalık yaratmayı hedefliyor. Son zamanlarda, “hillbilly” (Virginia, Kentucky gibi eyaletleri içeren Apalaçya bölgesinde yaşayan dağ çiftçileri) olarak adlandırılıp ayrımcılığa uğrayan stereotipin film ve televizyonda nasıl temsil edildiğini ve günümüz kültürünü nasıl etkilediğini anlatan bir belgeselin yardımcı editörlüğünü yapıyor. Sadece yeryüzüyle de kısıtlı kalmayan Ceylan Çarhoğlu’nun sıradaki filminde uzay yolculuğuna dair heyecanlı bir keşfin öyküsünü ele alacak.

 

Yazar Hakkında

avatar
Müzik, Sinema, Tiyatro, Güncel Sanat, Kitap ve Keşif ana başlıkları altında okuyucular, güncel kültür sanat haberlerini takip ederken, yapılan röportajları keyifle okuyor...

TAKVİMİ GÖR

Konser, Sergi, Sahne Şovu, Tiyatro... Nerede? Ne Zaman? Şehirde Ne Varsa Hepsi Burada !

SanatOnline.Net e-posta aboneliği

Sanatsal etkinliklerden haberdar olmak ve sanat haberlerini almak için e-posta hesabınızı bırakabilirsiniz.