!f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali’nde Öne Çıkan 10 Film

Sinemalardaki farklı bakışları keşfeden !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali bu yıl “İyileştiren Şeyler” temasıyla 16 Şubat – 5 Mart tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

Bu yıl 16. kez düzenlenecek olan !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali 16-26 Şubat 2017 tarihlerinde İstanbul’da, 2-5 Mart 2017 tarihlerinde ise Ankara ve İzmir’de gerçekleştirilecek. Birbirinden farklı yapımların yarıştığı programdan 4 film, toplam 12 dalda adaylık kazandı. Türkiye’den başvuracak filmler arasından bir film, Keş!f Uluslararası Yarışma’da jüri önüne çıkacak. !f İstanbul’un bir diğer yarışması Aşk & Başka Bir Dünya Yarışması’nda ise Türkiye’den bir belgesel kabul edilecek ve filmler “yılın en yaratıcı müdahalesi” seçilmek için yarışacak…

Toplamda 126 filmin gösterileceği programdan, öne çıktığını düşündüğümüz 10 filmi sizler için derledik. Biletlerinizi almadan önce göz atmanızı tavsiye ederiz. Keyifli seyirler!

The Darkest Universe (Paralel Evren)

Gergin bir borsacı olan Zac, ailesinden geriye kalan tek kardeşi Alice’i de kaybetmiştir. Alice ve sevgilisi nehir gemisiyle çıktıkları kanal yolculuğunda kaybolur. Polisin yanı sıra Alice’i aramaya başlayan Zac, kız kardeşinin gizemli sevgilisi Toby'le ilişkisini de gözden geçirdikçe, kaybolmalarının ardında daha gizemli bir şeylerin olduğundan şüphelenir. İzleyicileri hem ağlatıp hem de güldürecek olan yapım Will Sharpe ve Tom Kingsley komedyenlerini bir araya getiriyor.

Author: JT LeRoy Story (Bir JT LeRoy Hikayesi)

LeRoy adlı bir trans erkek yazar, 2000'de yayımlanan 'Sarah' adlı romanıyla ve bir sonraki yıl basılan 'The Heart Is Deceitful Above All Things' adlı öykü kitabıyla büyük ses getirir. Yazarın çocuk istismarı, uyuşturucu, tecavüz, seks işçiliği hikâyeleri edebiyat, sanat ve müzik çevrelerinde övgü toplar. Herkes 2000'li yıllara damgasını vuracak yeni nesil bir yazarın keşfedildiğine eminken New York Times’ın yaptığı bir haber herkesi şaşkına çevirir…

David Lynch: The Art Life (David Lynch: Yaşam Sanatı)

Film, izleyicileri yönetmen ve ressam David Lynch’in çocukluğunu anlattığı, resim yaptığı, kısa filmlerini çektiği yıllara götürüyor. Jon Nguyen'in bir araya getirdiği arşiv görüntüleriyle zenginleşen yapımla, Lynch’in hayatına bir yolculuk yapıyoruz.
 

Planetarium

1930’lu yıllarda iki Amerikalı kız kardeşler ölülerle konuşabildikleri bir dünya turundadır. Onların bu spiritüel güçleri fırsatçı bir film yapımcısının dikkatini çeker ve Laura ve Kate bir anda kendilerini sinemanın içinde bulur. Başrol oyuncuları Natalie Portman ve Lily-Rose Depp izleyicilere sinemanın spirütüel bir sanat olduğunu gösteriyor.


A Man Called Ove (Hayata Röveşata Çeken Adam)

Ove, birkaç yıl önce apartman yöneticiliğinden indirilmesine rağmen hala yönetici gibi davranmakta ve apartman sakinlerine kök söktürmektedir. Ancak bu huysuz adamı hiç beklenmedik bir arkadaşlık beklemektedir. Bir gün, karşı daireye yeni taşınan İranlı Parvaneh arabasıyla geri geri giderken yanlışlıkla Ove'un posta kutusuna çarpar ve bu beklenmedik arkadaşlık başlamış olur… Frederick Baklan’ın İsveç'te çok satan romanından uyarlanan bu duygusal film, Yabancı Dilde En İyi Film kategorisinde Oscar adayları arasında!

Red Turtle (Kırmızı Kaplumbağa)

Cannes'ın Belirli Bir Bakış bölümünden Jüri Özel Ödülü'yle dönen ayrıca en iyi animasyon dalında Oscar adayı olan Kırmızı Kaplumbağa, kaplumbağalar, yengeçler ve kuşlarla dolu bir ıssız adaya düşen bir adamın hayatta kalma mücadelesini anlatıyor. Yönetmen koltuğunda Oscar ödüllü Hollandalı animasyon film yönetmeni Midhaël Dudok de Wit oturuyor.

Tanna

Yabancı Dilde En İyi Film dalına Oscar adayı olan Tanna, Pasifik'teki Vanuatu adasında çekilmiş olan ilk film olma özelliğini taşıyor. Bir başka önemli ayrıntı ise filmdeki kabile reisi, şaman, savaşçılar gibi roller ise, adalıların kendileri tarafından canlandırılması. Senaryosu yerli halkla yapılan doğaçlama çalışmalardan çıkan yapım, 80’lerde yaşanan bir olayı anlatıyor. Birbirlerini seven Wawa ve Dain zorlu bir savaş vermek zorundadır çünkü kabileler arası bir savaşı engellemek için, Wawa'nın karşı bir kabileden biriyle evlendirilmesine karar verilmiştir… Yapım, Yabancı Dilde En İyi Film dalında Oscar adaylık aldı!

Window Horses (Camdan Atlar)

Kanadalı şair Rosie Ming İran'da bir şiir festivaline davet edilir. İran’a gittiğinde oradaki şairler ona dil ve şiir sevgisi aşılamakla kalmayıp kendisini terk ettiğini düşündüğü İranlı babasıyla ilgili hikâyeler anlatırlar ve bu böylece ona beklenmedik bir kapı açılır… Şiirsel animasyon tarzı filmde kadın odaklı hikâye anlatımının yepyeni bir örneğini izleyeceğiz.


Moonligt (Ay Işığı)

Açılış filmi olan Moonlight, siyahi bir Amerikalının büyüme hikâyesini anlatıyor. 20’li yaşların sonunda hapse girip çıktığı için Black ismiyle anılan bu siyahi adam, uyuşturucu bağımlısı annesiyle yaşamaktadır. Yaşadığı hayatın zorluğu bir yana ortaokul yıllarında, ona kötü davranan sınıf arkadaşlarıyla ve sınıftaki bir arkadaşına duyduğu adı konulamayan yakınlıkla boğuşmak zorunda kalır… Yapım, Oscar Ödülleri’nde En İyi Film ve En İyi Yönetmen dahil olmak üzere toplam 8 dalda adaylık kazandı.

The Giant (Dev)

Rikard, otistik ve oldukça deforme bir bedene sahip bir adamdır. 30 yaşında İskandinav şampiyonasına katılmaya kara verir ve imkânsızı başarmak için yola çıkar. Kırılgan fiziği ve onu yadırgayan zorlu dünya ona engel olamayacaktır… Ayrıca her daim onun yanında olan bir dev vardır!

 

TAKVİMİ GÖR

Konser, Sergi, Sahne Şovu, Tiyatro... Nerede? Ne Zaman? Şehirde Ne Varsa Hepsi Burada !

SanatOnline.Net e-posta aboneliği

Sanatsal etkinliklerden haberdar olmak ve sanat haberlerini almak için e-posta hesabınızı bırakabilirsiniz.