Bu Sezon Tiyatroda Neleri İzlemeli?

aksam yemegi

Yazar: Şafak Ulusoy

Sezonun ortalarına geldiğimiz bu günlerde sizin için, içinde izlediklerim ve henüz izleyemediklerimi de kapsayan bir oyun listesi hazırladım.

Akşam Yemeği - Çevre Tiyatrosu: Herman Koch’un romanından Kees Prins tarafından uyarlanan oyun muhteşem bir ekiple buluşuyor. Tiyatro Festivali’nde de dikkatleri üstüne çekmiş bu oyun sezon boyunca Çevre Tiyatrosu’nda izlenebilir.

beyaz

Beyaz - Ezop Sahne: Dramaturg, oyuncu aynı zamanda roman yazarı Emmanuelle Marie’nin yazdığı Özen Yula’nın yönettiği bu oyun sezonun en tazelerinden. İzlemeyi merakla beklediğim bu oyunu çeşitli mekân ve sahnelerde izleyebilirsiniz.

sherlock

Sherlock Hamid - Bakırköy Belediye Tiyatroları: Berfin Zenderlioğlu’nun yönetmenliğini yaptığı Ahmet Sami Özbudak’ın yazdığı zekâ dolu bir geçmişle buluşma yapan bu oyun sezon boyunca Yunus Emre Kültür Merkezi’nde sahne almaya devam ediyor.

Sevmekten Öldü Desinler - Kadıköy Emek Tiyatrosu: Geçen yıl Emek Tiyatrosu’nda izlediğim Berfin Zenderlioğlu ile bu kez de Murat Mahmutyazıcıoğlu’nu buluşturan her dakikası ayrı keyif veren ve düşündüren bu oyunu farklı sahnelerde izleyebilirsiniz.


İntiharın Genel Provası - Tiyatroadam: Emir Kustrika filmi ‘Underground’ filminin senaristliğinden tanıdığımız Duşan Kovaçeviç’in yazdığı bu oyun benim en sevdiğim tiyatro ekiplerinden tiyatroadam’la buluşuna ortaya tabiki izlenesi bir oyun çıkıyor. İstanbul’da farklı sahnelerde sezon boyunca karşımıza çıkan bu oyun farklı şehir sahnelerinde oynamaya devam edecek.

jokunun dogum gunu

When in Rome - Galata Perform: Platform 0090 işbirliğiyle ilk defa izleyiciyle 21.Tiyatro Festivali’nde buluşan bu oyunu yenilerde Moda Sahnesi’nde izledim. Öznur Yalgın’ın yazdığı Mesut Arslan’ın yönetmenliğini yaptığı bu oyun sezonun en farklı işlerinden. Farklı sahnelerde oynamaya devam ediyor size en yakın olanını seçin ve izleyin.

Fırtına - Moda Sahnesi: Shakespeare’nin Fırtınası Kemal Aydoğan rejisiyle Moda Sahnesi ekibinin sezonda karşımıza çıkarttığı bu oyun festivalin de en dikkat çeken oyunlarından biriydi. Emine Ayhan’ın farklı bir o kadar titiz çevirisi bile izlenmesi için çok yeterli olan bu oyun sezon boyunca Moda Sahnesi’nde oynamaya devam ediyor.

bir baba hamlet

Joko’nun Doğum Günü - Yolcu Tiyatro: Geçen sene izlediğim en etkileyici oyunlardan biri Roland Topor’un yazdığı Mine Kırıkkanat’ın çevirisini yaptığı bu oyun yüksek performansa dayalı hareket tasarımı ile Projection mapping teknolojiyle Yolcu Tiyatro’nun sahnede adeta devleşiyor. Hala izlemediyseniz çeşitli sahne ve mekânlarda sizi bekliyor.

Bir Baba Hamlet - Baba Sahne: Shakespeare’nin Hamlet’i Sebastian Seidel tarafından kaleme alınmış bu oyun Emrah Eren’in yönetmenliğinde Şevket Çoruh ve Murat Akkoyunlu’nun oyunculuklarıyla Baba Sahne’nin en dikkat çekici sezon oyunlarından biri. Sıcacık, eski tip fuayesiyle sizi içine alan Baba Sahne, bu oyunu izlemek isteyenleri sezon bitene kadar bekliyor.

yuva

Yuva - B Planı: Sami Berat Marçalı’nın yazıp yönettiği çok yetenekli oyuncuları bir araya getiren bu oyun sezonda Toy İstanbul ve Zorlu PSM studio gibi sahnelerde karşımıza çıkıyor.

Şafakta Buluş Benimle - DOT: Zinnie Harris’in kuvvetli feminist kaleminden çıkan bu oyunu Murat Daltaban DOT Sahnesi’nde bu sezon bizlerle buluşturuyor. İlk fırsatta izlemeyi düşündüğüm bu oyun DOT Sahnesi’nde sezon boyunca oynamaya devam edecek.

Buraya yazamadığım izleyebildiğim ve izleyemediğim daha bir sürü iyi oyun var sahnelerde. Onları da başka yazılarla devamını getireceğim. Tiyatro iyidir iyileştirir deyip bir sürü yetenekli ve başarılı ellerden çıkan bu emekleri, kendisine güzellik yapmak isteyen izleyicilerin yalnızca ve yalnızca alkışları bekliyor.

TAKVİMİ GÖR

Konser, Sergi, Sahne Şovu, Tiyatro... Nerede? Ne Zaman? Şehirde Ne Varsa Hepsi Burada !

SanatOnline.Net e-posta aboneliği

Sanatsal etkinliklerden haberdar olmak ve sanat haberlerini almak için e-posta hesabınızı bırakabilirsiniz.