2017’de “Daha Çok Tiyatro” Diyoruz!

Hazırlayan: Ceren Şensoy

Tiyatro âşıkları! 2016’nın bu son günlerinde, sizlere bu yıl ses getiren tiyatroların bir listesini hazırladık. Her zaman olduğu gibi ülkemizin dört bir yanında tiyatro oyunları sevenleriyle buluşmaya devam ediyor ve biz de sizler için bu senenin öne çıkan tiyatro oyunlarını araştırdık. Bakalım bu yıl hangi oyunlar daha çok konuşulmuş… Yepyeni bir yılda, daha çok oyunla buluşmak ve yeni hikâyeler dinlemek dileğiyle… 2017 herkese mutluluk getirsin, keyifli günler!

Hedwig

 

Hedwig ve Angry Inch: Ameliyatla cinsiyetini değiştiren bir glam rock şarkıcısı olan Hedwing’in aşkı ve şöhreti arayışını eğlenceli ve bir o kadar sarsıcı bir dille anlatıyor. Türkçe çevirisi ve şarkı sözleri, müzikalin aynı zamanda başrol oyuncusu da olan Yılmaz Sütçü’nün imzasını taşıyor. 

 

 

 

uc kurusluk opera

 

Üç Kuruşluk Opera:  20. yüzyılın en önemli Alman şairi, oyun yazarı, tiyatro yönetmeni, Berliner Ensemble’ın ve Epik Tiyatro’nun kurucusu Bertolt Brecht’in Üç Kuruşluk Opera adlı oyunu, güncelliğini her dönemde korumuş, tiyatro ve tasarımı şaşırtıcı bir şekilde buluşturan müzikli bir gösteri.

 

 

 

 

hadi öldürsene canikom

 

Hadi Öldürsene Canikom: Haldun Dormen’in yönettiği, Aziz Nesin’in eseri “Hadi Öldürsene Canikom” 1970’lerde yazılmış bir eser. Aziz Nesin’in kendisine özgü güçlü mizahı ile günümüz insanının yalnızlık ve sevgisizlik sorununa da gülerek ve düşünerek bakmamızı sağlıyor. 

 

 

 

bunu ben de yaparım

 

Bunu Ben De Yaparım: İngiliz yazar Nick Hornby’nin kaleme alıp, Serkan Salihoğlu’nun yönettiği “Bunu Ben De Yaparım”, çağdaş sanatla ilişki kurulması üzerine bir parodiyi anlatıyor. Oyuncu koltuğunda İbrahim Selim’in oturduğu bu tek kişilik komedi oyunu Nick Hornby’nin ‘NippleJesus’ adlı hikâyesinden uyarlandı.

 

 

son zenne

 

Son Zenne: Serdar Saatman’ın yazıp yönettiği Son Zenne oyununun hikayesi Nilüfer Bıyıklı’ya ait. Yarkın Ünsal, Sevtap Özaltun ve Cansu Fırıncı’dan oluşan oyuncu kadrosuyla Son Zenne,  toplumsal ayrıştırma ve farklılıklara duyulan hoşgörüsüzlüğü bir hikâye ile ele almış.

 

 

 

yaka paça

 

 

Yaka Paça: Gündelik hayattaki başımıza gelen komik durumların bir buçuk saat boyunca seyircinin katkılarıyla tiyatro sahnesine taşındığı ‘Yaka Paça’ Tiyatro Kara Kutu’nun sahneye koyduğu bir oyun ve oyunun tamamı seyircilerin yönlendirmeleriyle şekilleniyor. 

 

 

 

gunesin sofrasında

 

Güneşin Sofrasında – Nazım ile Bretch: İstanbul Kadıköy Lisesi’nin içindeki tarihi konağın bahçesini açık hava tiyatrosuna çeviren Genco Erkal, 20. Yüzyıl edebiyatının iki önemli yazarını bir araya getirdiği oyunu “Güneşin Sofrasında- Nazım ile Bretch”i sahnelere taşıyor. 

 

 

shirley

 

Shirley: Willy Russell'ın klasikleşmiş tek kişilik müzikli komedi oyunu ve dünyanın en iyi oyunları arasında yer alan Shirley, başarılı tiyatro sanatçısı Sumru Yavrucuk ile hayat buluyor. Sumru Yavrucuk Shirley’nin yönetmenliğini de üstlenirken, aynı zamanda oyundaki tüm karakterleri sahnede tek başına canlandırıyor.

 

ted bundy

 

 

Ted Bundy: Tüm Dünya’nın hafızasına kazınmış gelmiş geçmiş en azılı katillerinden sayılan Ted Bundy’nin idam edilmeden önceki son bir saatini anlatan Ted Bundy, Kosta Kortidis yazdığı Nesimi Kaygusuz’un yönettiği oldukça gerilimli ve sürprizlerle dolu bir oyun.

 

 

 

 

mufettis

 

Müfettiş: Evrensel ve klasiklerden sayılan, Nikolay Gogol’ un 1836’da yazdığı ve aynı tarihte ilk defa Rusya’da seyirci karşısına çıkan ‘Müfettiş’ oyunu Bürokratik hayatın nasıl yozlaştığını, sahtekarlıkları, ikiyüzlülükleri, mizahla birleştirip izleyiciye sunuyor. 

TAKVİMİ GÖR

Konser, Sergi, Sahne Şovu, Tiyatro... Nerede? Ne Zaman? Şehirde Ne Varsa Hepsi Burada !

SanatOnline.Net e-posta aboneliği

Sanatsal etkinliklerden haberdar olmak ve sanat haberlerini almak için e-posta hesabınızı bırakabilirsiniz.