Kim O İstenmeyen?

 

Yazar: Çağla Özkurt

Neyi, ne zaman, neden istemeyiz? İstenmeyen ya da istemeyen nasıl olunur? Tanımakla mı başlar her şey? Ev neye denir? Otellerde ev kapsamına girer mi?

Ceren Ercan ve Gülce Uğurlu'nun yazıp, Ceren Ercan'ın yönettiği oyun, “İstenmeyen” Oyun Salonu'nda sahnelenmeye devam ediyor.

r

Oyun bir tarafta Arap Baharı ve Gezi Olayları'nın arasında huzurlu yaşamak isteyen Bahar ve Khaled ilşikisi, diğer tarafta Bahar ve kardeşi Barış'ın geçmişten gelen hesaplaşması üzerine kurulu. Bahar ve Khaled Arap Baharı'nın tedirgin şiddet ortamından kaçıp İstanbul'a gelmişlerdir. Ancak aynı günde Taksim'de insanların tüm baskılara karşı sokağa çıktığı Gezi Olayları patlak vermiştir. Amerika'ya okumak için giden ancak barınamayan Barış'ın gelişi de aynı güne denk gelir. Eve sığamayan bu insanlar sokağa da çıkamıyorlardır. Dışarısı yoğun gaz bulutu halindedir. Sıkışmışlardır.

Oyunun kilit noktası olan bu “sıkışma” salt karakterlerin mekana sıkışması değil. Bahar onu çevreleyen erkek dünyasının arasında sıkışmış olup aynı zamanda sevdiği adam ve sevdiği ülke arasında sıkışıyor. Barış Amerika hayali ile gerçeklik arasında sıkışmıştır. Eğitim için Amerika'ya giden Khaled'de ne Amerikalı ne de Mısırlı olmama durumunun sıkışıklığını yaşıyor. Khaled Mısır'ın algıda oluşturduğu “üçüncü sınıf insan” imgesine maruz kalıyor ve ne orada ne burada kabul görmeyen olarak karşımıza çıkıyor..Bu sıkışmışlık dekorda da kendini gösteriyor. Ev atmosferi çelik konstrüksiyon ve kenarlarına yerleştirilen kutularla veriliyor. Oyuncular konstrüksiyonun ortasında bırakılan boşlukta oynuyor. Bu haliyle sıkış tepiş, daracık bir alan hissi yaratılıyor.

Zaman atlamalarının yoğun olduğu oyunda şimdiki zaman, Barış'ın zamanı, Khaled'in zamanı, Barış ve Bahar'ın zamanı ile Bahar ve Khaled'in zamanı olmak üzere beş ayrı döngü var. Her karakterin zamanını, seçimlerini, seçememe durumlarını ve sonuçlarını izliyoruz. Sürekli zaman atlamasının olduğu oyunda merkeze anlatılan hikayenin yerleştirildiğini görüyoruz. Merkezde Beyoğlu'nda bir eve sığamayan insanlar var iken oyun her bir karakterin geçmiş deneyimlerine sıçrıyor. Bu haliyle bir zaman sonra seyirci zamanı takip edemese de anlatılan hikayenin nedenselliği ile ilişki kuruyor. Oyun neden- sonuç ilişkisi içersinde, kurgusal bir hikaye anlatımına sahip. Ancak her bölüm kendi içinde ayrıca bir bütünlük sağlıyor. Bu haliyle oyun, epik unsurlar barındırıyor.

t

Oyun Barış'ın monoloğuyla başlıyor. Barış'ın okumak için Amerika'da olduğunu öğreniyoruz. Polis aramasına takılan Barış'tan Taksim'in kapalı olduğu bilgisini alıyoruz. Oyun Bahar ve Khaled'in çocukları için mamayı nasıl tedarik edecekleri sorununu tartıştıkları sahneyle devam ediyor. Barış'ın seyirciye anlatarak başladığı bu durum oyunun epik unsur barındırıyor olmasının sonucu.Oyun genel olarak karakterlerin hikaye anlatımı üzerine kurulu olduğundan epik bir oyun. Nitekim Bahar'ın seyirci arasında dolanarak Barş'ı aradığı sahnede seyir alanı ve oyun alanı ayrımının ortadan kaldırıldığı bir başka epik öğe. Bu haliyle yönetmen seyirciyi hikayenin bir parçası yapmayı amaçlıyor. Nitekim bir süre sonra karakterlerin deneyimlerini paylaşmaya başlıyoruz.

Barış toplumsal cinsiyeti sindirmiş evin şımarık çocuğu. Barış erkek çocuk olmasından ötürü ev içinde tüm ayrıcalıklara doğalında sahip oluyor. Ortada ailenin eline geçmiş ve muhtemel bir daha sahip olunamayacak toplu bir para var ve bu para Barış'ın Amerika'da daha iyi eğitim görmesi için harcanacak. Bahar bu noktada ses çıkarıyor ve bu parada onun da hakkı olduğunu söylüyor. Türkiye toplumsal yaşantısında ailenin kadın ve erkek çocuğa bakışını görünür kılan bu sahne iki kardeşin çatışmasını tetikleyen unsur. Nitekim Barış geri döndüğünde Bahar'a paranın yarısıyla kayda değer bir şeyler yapıp yapmadığını soruyor. Kardeşlerin gerginliği devam ederken Khaled Barış'ın odasında kalıyor olmanın gerginliğini yaşıyor. Bu gerginlik dolu sahne iki kardeşin deneyimlerini paylaşıp, iletişim kurmaya başladıklarında çözüme ulaşıyor. Oyunda çözüme ulaşmayan Bahar ve Khaled'in şiddetin olmadığı birlikte yaşamaktan keyif alabilecekleri bir yer arayışı. Bu yer Dubai ya da dünyanın dört bir köşesindeki oteller olabilir mi?

Bilmediğimiz, görmediğimiz, duymadığımız şeyi istemeyiz. Peki ya duyarsak?

Yazar Hakkında

avatar
Müzik, Sinema, Tiyatro, Güncel Sanat, Kitap ve Keşif ana başlıkları altında okuyucular, güncel kültür sanat haberlerini takip ederken, yapılan röportajları keyifle okuyor...

TAKVİMİ GÖR

Konser, Sergi, Sahne Şovu, Tiyatro... Nerede? Ne Zaman? Şehirde Ne Varsa Hepsi Burada !

SanatOnline.Net e-posta aboneliği

Sanatsal etkinliklerden haberdar olmak ve sanat haberlerini almak için e-posta hesabınızı bırakabilirsiniz.