Sen İstanbul'dan Daha Güzelsin

sen istanbuldan daha guzelsin


Yazar:
Şafak Ulusoy

Bazı günler vardır, yaşanmışlığının sizin için hiçbir anlamı olmaz. Gündemin giderek kötüye gitmesi üstüne bireysel yaşamdaki diğer nedenlerin de üstüme üstüme geldiği bir günün akşamında, Kadıköy Theatron’da izledim bu oyunu. İyi ki de izlemişim. Öyle naif, öylesine sıcak bir oyun. Bittikten sonra nefesim açılmış, keyfim yerine gelmiş bir şekilde, bana derinden hissettirdiği şevkati de yanıma alıp mekandan ayrıldım.

Tatlı, derinlikli, dokunaklı, dolu dolu, harika bir oyun yazmış Murat Mahmutyazıcıoğlu. Öyle güzel bir rejiyle de sahneye koymuş ki oyuncular metnin içinde kayıp gidiyorlar. Ayfer Dönmez, Başak Kıvılcım Ertanoğlu, Melis Öz’ün oynadığı “Annesinin kızı”, “anneannesinin torunu” üç kuşağın kadınları oyun sen istanbuldan daha guzelsin

boyunca bizlere kendilerince en mahremlerini anlatıyor, dertleşiyorlar. Paylaştıkları şeylerse bildiklerimiz, bize uzak gibi görünüp yakınımızdakiler, yani tüm olanlar bitenler hep aşina olduğumuz bize ait bir 50 senelik hikaye. Uzun mezar taşlarının sardığı İstanbul, balkonsuz yüksek apartmanların içinde yaşarken kaçırdığımız değişimler, gidemediğimiz boğaz restoranları, köprülere rağmen buluşamadıklarımız, hatıralar, ahşaplar derken bir çırpıda biten bir seans gibi sizi size anlatıyor. Bu kadınları anlamak bir yana, onlarla orada yaşıyor nefes alıyorsunuz. Yakın zamanda kaybettiğim anneannemin yası, bu oyunla biraz olsun yüzümü gülümsemeye ve yaşanmış güzel hatıralara döndürdü. Her seyircinin bir yakınlık kurduğu oyun vardır, oyunu vardır. Bu oyun da bu sezon izleyeceklerimle birlikte izlemiş olduğum en güzel oyundu.

Sezonu bu oyunu izlemeden bitirmeyin derim. ‘Sen İstanbul’dan Daha Güzelsin’ oyununu 8 - 22 - 28 Ocak 2017 tarihlerinde Kadıköy E..K Tiyatrosu’nda izleyebilirsiniz.

 

TAKVİMİ GÖR

Konser, Sergi, Sahne Şovu, Tiyatro... Nerede? Ne Zaman? Şehirde Ne Varsa Hepsi Burada !

SanatOnline.Net e-posta aboneliği

Sanatsal etkinliklerden haberdar olmak ve sanat haberlerini almak için e-posta hesabınızı bırakabilirsiniz.